Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Naukowcy na plaży w Międzyzdrojach

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 10.06.2008Unikalną w skali kraju stację badawczą uruchamia na plaży w Międzyzdrojach Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowcy będą w niej sprawdzać m.in. stan środowiska po wybudowaniu świnoujskiego gazoportu i poziom szkodliwego dla zdrowia promieniowania ultrafioletowego

Regularne kompleksowe badania tego, co dzieje się w środowisku na styku wody, lądu i atmosfery pracownicy i studenci instytutu prowadzą od 5 czerwca. Jednocześnie rozpoczyna się remont i adaptacja budynku, który już za dwa lata ma stać się w pełni wyposażoną Morską Stacją Brzegową.

Starania o uruchomienie stacji trwały dwa lata. W grudniu radni Międzyzdrojów uznali, że mogłaby się mieścić w powojskowym budynku z wieżą obserwacyjną, który stoi na wydmach, ok. kilometra od międzyzdrojskiego molo w stronę Świnoujścia. Starosta kamieński przekazał nieruchomość Uniwersytetowi Szczecińskiemu w bezterminową nieodpłatną dzierżawę. - Wyremontujemy budynek, w środku urządzimy laboratoria - zapowiada prof. Stanisław Musielak, który opracował koncepcję funkcjonowania stacji.

Stacja będzie prowadzić badania oceanograficzne, biologiczne i meteorologiczne, analizować stan środowiska (np. skład aerozoli i powietrza w pasie nadmorskim, poziom promieniowania ultrafioletowego, rozkład temperatur na plaży, w wodzie i powietrzu).

- Będziemy też badać, jak na stan środowiska wpływać będzie budowa i działanie przyszłego gazoportu w Świnoujściu - wyjaśnia prof. Musielak. Informuje, że chociaż na polskim wybrzeżu działają inne stacje badawcze (na Helu i w Lubiatowie), to żadna z nich nie będzie mogła równać się pod względem różnorodności i zakresu badań z międzyzdrojską.

W planach jest nawiązanie współpracy z europejskimi stacjami monitorującymi stan atmosfery. Za kilka lat dane z Międzyzdrojów uzupełnią międzynarodowy system wymiany danych pogodowych i będą dostępne w internecie.

- Skorzystają na tym mieszkańcy i turyści, którzy zaplanują urlop w tej części wybrzeża - zapewnia prof. Roman Marks ze Szczecina, jeden ze współautorów koncepcji.

Obecnie prof. Marks, aby wykonać pomiary na plaży, każdorazowo przywozi tu własnym samochodem całe laboratorium.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net