Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

NSA rozstrzygnie spór o szkoły?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 10.06.2008Wojewoda oddalił wniosek ZNP i uznał, że uchwały w sprawie likwidacji szkół w Szczecinie zostały podjęte zgodnie z prawem. Związkowcy odwołają się do sądu.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwały w sprawie likwidacji SP 2 przy ul. Bol. Śmiałego, SP 21 przy ul. Jaworowej, SP 36 przy ul. Wojciechowskiego, Gimnazjum nr 28 przy ul. Zakole oraz uchwała w sprawie powołania centrum kształcenia sportowego przy ul. Rydla i połączenia szkół specjalnych, zostały podjęte z naruszeniem prawa. ZNP zarzuciło miastu, że nie skonsultowano z nimi projektów uchwał. Taki obowiązek narzuca ustawa o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r. Wojewoda zbadał procedurę i skargę ZNP oddalił.

- Prawo nie zostało naruszone - wyjaśnia Agnieszka Muchla, rzeczniczka wojewody. - Uchwały o likwidacji szkół należą do indywidualnych aktów organizacyjnych. Nie tworzą prawa miejscowego, więc nie muszą być konsultowane ze związkiem.

W odpowiedzi do związkowców wojewoda posłużył się wykładnią definicji ,,aktu prawnego", którą zaproponował Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie z 7 grudnia 2005 r.

- W podobnym przypadku w Bydgoszczy sąd uznał, że uchwały o likwidacji szkół powinny być konsultowane ze związkami. Tego wyroku wojewoda w ogóle nie wziął pod uwagę - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego ZNP. - Teraz odpowiedź wojewody analizują nasi prawnicy. W środę podczas zarządu głównego podejmiemy decyzję co dalej. Najprawdopodobniej odwołamy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net