Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Konarzewski: Testy muszą być nieprzewidywalne

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.06.2008- Przez cztery lata nie było lektur i źli nauczyciele odpuścili je. W testach nie ma też gramatyki i część nauczycieli jej nie uczy - alarmuje prof. Krzysztof Konarzewski.

Profesor jest pracownikiem Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Na wczorajszym spotkaniu ze szczecińskimi nauczycielami przedstawił wyniki swoich badań na temat egzaminów zewnętrznych.

Mikołaj Radomski: Jakie są wyniki pana badań?

Prof. Krzysztof Konarzewski: Wyszła przestroga. Ludzie myślą, że testy dają prawdziwą wiedzę o polskiej edukacji. Okazało się, że nauczyciele zaczęli przygotowywać uczniów tylko pod kątem testu. Dokonują operacji na umysłach dzieci. W trzeciej klasie gimnazjum uczniowie piszą testy raz w tygodniu.

Co w tym złego?

Nie na tym polega edukacja. Od pisania testów uczniowie nie mądrzeją. Nauczyciele dostosowują program do testów i dokonują uproszczeń. Wszystko po to, by lepiej napisać test. Lekceważone są pewne zagadnienia, które nie znajdują się na testach. Na przykład lektury.

Tak było na teście gimnazjalnym.

Tak. Przez cztery lata nie było lektur i źli nauczyciele odpuścili je. W testach nie ma także gramatyki i część nauczycieli nie uczy gramatyki. Zadanie nr 32 powitałem jako niezręczną próbę zerwania ze schematem. Trzeba to robić powoli, poprzez budowanie nieprzewidywalnych testów. Wtedy nauczyciele nie będą przygotowywać uczniów tylko do egzaminu, a skupią się na realizowaniu programu.

Jak pomóc gimnazjalistom, którzy nie przerobili lektur przed egzaminem?

Szkoły, w których uczniowie nie przerobili lektur, powinny podnieść im oceny na koniec roku. Kuratorzy nie powinni nic robić. W końcu mamy sztywne prawo oświatowe. I dobrze. Dzięki temu nikt nie może upychać swoich dzieci do dobrych szkół.

Zachodniopomorscy uczniowie testy piszą najgorzej w kraju.

Testy są bardzo dobre do porównywania szkół, miast i województw. Jeżeli zachodniopomorscy uczniowie są w krajowym ogonie, to znaczy, że macie kiepską oświatę.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net