Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Inna lekcja najnowszej historii Szczecina

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 13.06.2008- Co się działo w sierpniu 1988 r. w porcie? Nie mam pojęcia - mówiła przed wycieczką statkiem po porcie Ania z drugiej klasy XVIII LO w Szczecinie.

Inna lekcja najnowszej historii Szczecina
Nietypową lekcję najnowszej historii z okazji zbliżającej się 20. rocznicy strajków w szczecińskim porcie zorganizował wczoraj Urząd Marszałkowski. Kilkudziesięciu uczniów szczecińskich i stargardzkich szkół ponadgimnazjalnych popłynęło statkiem wycieczkowym "Peene Queen" w rejs po porcie i stoczni.

O wydarzeniach z 1988 r. opowiadał im znany szczeciński przewodnik Ryszard Kotla. - Sytuacja była bardzo napięta. Port był osamotniony - opowiadał uczniom Kotla. - Na wodzie stały barki z zomowcami gotowymi do ataku, a na niebie latały helikoptery. Portowcy byli zdeterminowani i gotowi na śmierć. To był dramat i horror.

17 sierpnia w 1988 r. wybuchł w Szczecinie najdłuższy strajk okupacyjny w historii PRL. Zakończył się 3 września bez podpisania porozumień końcowych.

Lekcja podobała się uczniom i ich nauczycielom.

- Taka lekcja to namacalna historia. Jak wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego - mówi Iwona Antczak, nauczycielka historii w ZS nr 1 w Stargardzie Szczecińskim.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net