Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Wyniki gimnazjalistów: lepiej, ale słabo

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 13.06.2008Zachodniopomorscy gimnazjaliści najlepiej od sześciu lat napisali egzamin na koniec szkoły, a mimo to znaleźli się poniżej średniej krajowej. Najlepiej wypadły gimnazja przy liceach

Wyniki gimnazjalistów: lepiej, ale słabo
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała wczoraj wyniki egzaminu pisemnego na zakończenie nauki w gimnazjum. Niespodzianki nie było.

Egzamin gimnazjalny, który sprawdza wiedzę ucznia z trzech lat nauki, odbył się 22 i 23 kwietnia (najpierw była część humanistyczna, następnego dnia matematyczno-przyrodnicza). Z obu części egzaminu można było zdobyć 100 pkt (po 50 za każdą).

Tak jak w latach ubiegłych, zachodniopomorscy gimnazjaliści wypadli poniżej średniej krajowej, która wyniosła 57,82 pkt (z obu części). Nasi uczniowie zdobyli 55,62 pkt. Część humanistyczna: średnia krajowa - 30,75 pkt, Zachodniopomorskie - 29,71. Odpowiednio część matematyczno-przyrodnicza: 27,07 i 25,9 pkt.

To najlepszy wynik zachodniopomorskich gimnazjalistów od 2002 r. To jednak marna pociecha. Nasi uczniowie egzamin napisali najgorzej w naszym okręgu (Wielkopolskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie).

W porównaniu z rokiem poprzednim gimnazjaliści poprawili się z matematyki (o 1,5 pkt). Wynik z polskiego jest najniższy od czterech lat.

- Wynik jest słaby - mówi Artur Gałęski, zachodniopomorski kurator oświaty. - Podobnie było z egzaminem szóstoklasistów. Wyniki naszych uczniów z egzaminów zewnętrznych wskazują na to, że największy problem jest z nadzorem pedagogicznym na poziomie dyrektora szkoły i kuratorium. Po prostu programy naprawcze w szkołach nie są realizowane. Będziemy to sprawdzać i oceniać.

Oczywiście są wyjątki. Część szczecińskich szkół osiągnęła wyniki bardzo dobre. Najlepiej egzamin napisali uczniowie elitarnego Gimnazjum nr 16 przy XIII LO przy ul. Unisławy. Średnio zdobyli 90 pkt. Niewiele gorzej wypadły inne bezobwodowe gimnazja podpięte pod renomowane licea. W pierwszej trójce znalazły się Gimnazjum nr 46 przy V LO przy ul. Ofiar Oświęcimia (86,85 pkt) oraz Gimnazjum nr 42 przy IX LO przy pl. Mariackim (84,18 pkt). Ze szkół niepublicznych najlepiej z testem poradzili sobie uczniowie Katolickiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki przy pl. św. Ottona (81,8 pkt).

Po otrzymaniu wyników i realnej ocenie swoich szans gimnazjaliści mogą jeszcze zmienić listę szkół, do których złożyli dokumenty. Na zmianę mają czas do 17 czerwca.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net