Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Akademia Sztuk za rok - z Poznaniem czy bez

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 17.06.2008Trzy wydziały, dziewięć kierunków i 870 studentów - tak ma wyglądać Akademia Sztuk, która za rok powstanie w Szczecinie.

Prace nad powołaniem Akademii Sztuk nabierają tempa. W poniedziałek poznaliśmy jej projekt, przygotowany przez społeczny zespół na rzecz stworzenia akademii. Plany są ambitne. Pierwsza samodzielna publiczna uczelnia artystyczna w Szczecinie ma wystartować już we wrześniu 2009 r. Na wzór Uniwersytetów Sztuki w Berlinie i Zurychu - pod jednym dachem mają się uczyć muzycy i plastycy. Projekt zakłada stworzenie trzech wydziałów: sztuk wizualnych (z kierunkami architektura wnętrz, grafika, intermedia i edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych), edukacji muzycznej i teorii sztuki (wiedza o teatrze, muzykologia, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej) oraz instrumentalny (instrumentalistka oraz jazz i muzyka estradowa). Szkoła będzie mieścić się w Pałacu pod Globusem oraz w budynkach Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej i przy ul. Kuśnierskiej. Ma w niej studiować 870 studentów.

Uruchomienie akademii będzie kosztowało 23 mln zł, a każdy rok działalności 19,5 mln. Władze samorządowe deklarują, że znajdą pieniądze na rozruch.

Nie powinno być także problemów z rekrutacją.

- Z ankiety przeprowadzonej w szczecińskich szkołach średnich artystycznych wynika, że uczniowie chcieliby kontynuować naukę w Szczecinie. Akademia Sztuk może zatrzymać drenaż artystyczny i intelektualny Szczecina - uważa dr Piotr Klimek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jedynym problemem pozostaje skompletowanie kadry. Uczelnia powinna mieć co najmniej dwa wydziały z prawem doktoryzowania. Na każdym musi być zatrudnionych co najmniej ośmiu profesorów na tzw. pierwszych etatach. Tymczasem władze Akademii Muzycznej w Poznaniu nie chcą zgodzić się na włączenie szczecińskiej filii poznańskiej akademii w nowe struktury.

Jeżeli zgody nie będzie, to Akademia Sztuk powstanie jedynie na bazie WSSU i katedry edukacji artystycznej działającej na Uniwersytecie Szczecińskim. - Udział Poznania nie jest konieczny, ale nie chcemy tego robić osobno - mówi wojewoda Marcin Zydorowicz. - Rektor Akademii Muzycznej przyjął moje zaproszenie i będziemy rozmawiać.

- Trzeba przekonać władze Akademii Muzycznej, by nie blokowały swoich pracowników. Jeżeli będzie decyzja o stworzeniu akademii, profesorowie przejdą. Już teraz dziewięćdziesiąt procent z nich jest na to gotowych - zapewnia Sylwester Ostrowski, pełnomocnik wojewody ds. utworzenia akademii.

Czasu na rozmowy jest jednak niewiele. Aby Akademia Sztuk rozpoczęła działalność za rok, wniosek zawierający m.in. informacje o kadrze naukowej do Ministerstwa Kultury musi wpłynąć do września.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net