Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Kurator rozlicza z giertychowskich trójek

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 18.06.2008Burmistrz Nowogardu (PSL) zwolnił dyrektorkę gimnazjum po tym, jak kurator (PO) zarzucił jej, że nie realizuje zaleceń "trójek giertychowskich" (pamiętacie? - LPR)

Kurator rozlicza z giertychowskich trójek
Dyrektorka Gimnazjum nr 1 została odwołana 9 czerwca, bo zdaniem kuratora Artura Gałęskiego nie realizowała programu naprawczego przygotowanego po wizycie "giertychowskiej ,,trójki".

Minister edukacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego wysłał ,,trójki" do szkół, by zbadały szkolne patologie. Wizytator z kuratorium, policjant i urzędnik samorządowy rozmawiali z uczniami, rodzicami i nauczycielami. "Trójki" były częścią programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".

Zdaniem "trójki", w Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie była fala, bójki, przemoc słowna, wandalizm i papierosy. Dyrekcja przygotowała program naprawczy na rok szkolny 2007/2008, który został zatwierdzony przez burmistrza i kuratora.

- Były pogadanki na lekcjach wychowawczych, spotkania z terapeutami, psychologami i policjantami - mówi Jacek Andrysiak, który będzie pełnił funkcję dyrektora do konkursu na stanowisko. - Zorganizowaliśmy nawet otrzęsiny w lesie dla klas pierwszych, by nie było fali. Oczywiście nie wszystko udało się wyeliminować, ale program był wdrażany.

Innego zdania są wizytatorzy kuratorium, którzy w szkole pojawili się 29 maja. - Nie było dziennika pracy pedagoga i wielu informacji. Wizytatorzy uznali, że program nie został wdrożony - mówi Gałęski. - Do szkoły przyjechaliśmy, bo otrzymaliśmy sygnał o kolejnym pobiciu ucznia.

Anna Łysiak dyrektorką była sześć lat. Rok temu wygrała konkurs na drugą kadencję. - Nie jestem przypisana do stanowiska, ale nie pozwolę, by kierowano wobec mnie bezzasadne zarzuty - mówi dzisiaj.

Nauczyciele zastanawiają się, czy to zemsta za ostatni strajk. Wzięli w nim udział wszyscy pedagodzy.

- Musiałem odwołać, bo tak mówi ustawa. To nie zemsta ani próba wsadzenia swojego człowieka - zaprzecza Gałęski. - Takie kontrole odbyły się już w kilku szkołach i okazuje się, że programy nie są realizowane. Zastanawiam się nad odwołaniem kolejnych pięciu dyrektorów.

W obronie Anny Łysiak stanęli nauczyciele i rodzice. - To skandal. Szukali haka i przypomnieli sobie o ,,trójkach" Giertycha - mówi Katarzyna Falkowska-Simińska, nauczycielka matematyki. - Jeszcze rok temu PO wyśmiewała pomysły ministra z LPR i krytykowała je.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net