Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Doradcy zawodowi do szkół

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 06.09.2007W Szczecinie powstało regionalne Forum Doradztwa Kariery. To pierwszy krok do tego, żeby w każdej szkole, począwszy od gimnazjum, znalazł się doradca zawodowy, który pomoże dzieciom wybrać zawód

Seminarium "Doradztwo zawodowe - nowe wyzwania" z udziałem twórców Narodowego Forum Doradztwa Kariery dało początek Regionalnemu Zachodniopomorskiemu Forum Doradztwa Kariery. Będzie to już dziesiąte takie forum w kraju. Ma koordynować pracę doradców zawodowych z naszego województwa. Ma stanowić platformę wymiany doświadczeń i dokonań. W jego ramach doradcy zawodowi mają też współpracować z przedstawicielami samorządów i pracodawcami. Czwartkowe seminarium w hotelu Radisson SAS zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy.

Andrzej Kulej: Obecnie chyba niewiele osób wie, kto to taki doradca zawodowy.

Włodzimierz Trzeciak, wiceprezes i współtwórca stowarzyszenia Narodowe Forum Doradztwa Kariery: - Zgadza się. W krajach starej unii doradztwo zawodowe jest bardzo rozwinięte na poziomie szkolnictwa, a u nas sprowadza się do urzędów pracy i pomocy bezrobotnym. Niewiele osób miało z doradcą do czynienia i nie wie, czym się zajmuje, i to chcemy zmienić.

A czym się zajmuje doradca zawodowy?

- Ma pomóc określić klientowi zespół jego cech i predyspozycji, które należy rozwijać pod kontem określonego zawodu, oraz jakie braki należy uzupełnić. Ma pomóc znaleźć właściwy dla danej osoby zawód. Karierę kształtować powinno się przez całe życie, więc doradca jest potrzebny na każdym jego etapie.

Testy kompetencji i pomoc doradcy przydałaby się już w szkole.

- Tak, i taki jest cel NFDZ. Zakładamy, że w każdej szkole od gimnazjum powinien być doradca zawodowy. Projekt odpowiedniej ustawy jest już przygotowany.

Kiedy więc doradcy trafią do szkół?

- Najwcześniej za kilka lat, bo to kosztowny i skomplikowany proces.

Czym więc do tego czasu będzie zajmowało się Regionalne Zachodniopomorskie Forum Doradztwa Kariery?

- Będzie to płaszczyzna, na której doradcy zawodowi z całego województwa będą się wymieniali doświadczeniami, będą opracowywać programy, współpracować przy pozyskiwaniu i wykorzystaniu środków unijnych. Forum ma też służyć propagowaniu samego zawodu doradcy zawodowego.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net