Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Baby boom w żłobkach. Miasto to przegapiło

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 19.06.2008Ponad połowa starających się o żłobki szczecinian nie dostała miejsca dla dziecka. Nawet radni PO uważają, że władze miasta działają tu za mało dynamicznie i bez konkretów.

Baby boom w żłobkach. Miasto to przegapiło
- Jest problem bomby demograficznej. Jej lont już się pali - ujął to krótko Tomasz Grodzki, przewodniczący komisji zdrowia rady miasta. Wczoraj komisja domagała się od wiceprezydenta Tomasza Jarmolińskiego, odpowiedzialnego za politykę społeczną, informacji, jak miasto zamierza ten problem rozwiązać. Radni opozycji i PO byli wyjątkowo zgodni: nie wolno czekać, aż w 2010 r. powstaną planowane dwa żłobki (na Warszewie i Pogodnie). Trzeba coś wymyślić jeszcze w tym roku.

Na Prawobrzeżu jest tylko jedna placówka. Żadnej nie mają m.in. Gumieńce, Pogodno, os. Przyjaźni, Kaliny, Klonowica, Arkońskie i Książąt Pomorskich. W Szczecinie jest siedem oddziałów Żłobków Miejskich. W sumie - 600 miejsc (dzieci jest w nich o 60 więcej). W tym roku żłobki mogły przyjąć 330 nowych dzieci. Chętnych było 760.

- Ci, których dzieci się nie dostały, nerwowo reagują. Nawet obrzucają nas obelgami, ale my nie mamy pola manewru - mówi Urszula Karpowicz, kierowniczka żłobka Wróbelki przy ul. Niedziałkowskiego. - Tworzymy listy oczekujących. U mnie jest w sumie 94 dzieci. Drugie tyle nie dostało się, choć przyjęłam o cztery osoby więcej niż planowałam.

Jedna matka, dla której nie było miejsca pyta: - A jak mamy reagować? Musimy pracować. Nie każdy ma babcię, a pensje są takie, że nie stać mnie na nianię.

Tymczasem liczba urodzin rośnie. W 2005 r. przybyło 3356 nowych szczecinian, w 2007 r. - 3806. A 2008 r. to prawdziwy baby boom - tylko do maja urodziło się 2219 dzieci.

Jarmoliński obiecuje rozbudowę placówki przy ul. Niedziałkowskiego. Tam przeszłyby dzieci z oddziału przy ul. Mazowieckiej. Budowę miałby sfinansować inwestor zainteresowany działką przy Mazowieckiej.

Wiceprezydent zapewniał też, że w budżecie modelowym na przyszły rok są zaplanowane pieniądze na dwa nowe żłobki. Radni boją się jednak, że - podobnie jak było z budżetem na ten rok - inwestycja wypadnie z planów. Domagają się, by jeszcze w tym roku przesunąć pieniądze z innych sfer i zacząć przynajmniej projektować żłobki. Zaapelowali, by pilnie zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net