Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Na jakich studentów postawią uniwersytety

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 23.06.2008Uniwersytety stają przed moralnym dylematem: przyjmować wszystkich "jak leci" czy śrubować poziom dla najlepszych - przyznają rektorzy, którzy spotkali się w ten weekend w Szczecinie.

Uniwersytet Szczeciński był gospodarzem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rektorzy przyznali, że rynek i walka o studenta, a także pieniądze z budżetu państwa oraz kieszeni studentów, wymuszają zachowania komercyjne, czasem nawet wbrew sumieniu środowiska akademickiego. - Już widać takie zjawisko, że zmniejsza się liczba kandydatów na studia, więc uczelnie przyjmują studentów na coraz niższym poziomie - przyznaje szef komisji akredytacyjnej prof. Marek Wąsowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. - A jednocześnie najzdolniejsza młodzież przygląda się ofercie europejskiej i wybiera studia poza Polską. Więc trzeba wybierać: albo najatrakcyjniejsza oferta i wysoki poziom dla najlepszych, albo jak największa liczba studentów, niekoniecznie takich, jakich byśmy sobie życzyli.

- Ale jednocześnie to jest szansa dla uniwersytetów - uważa rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Janusz Janeczek. - Umiędzynarodowienie. Możemy, i to już się dzieje, ściągać studentów np. z krajów trzeciego świata, ale także np. z USA, bo studia są u nas wciąż tańsze.

Jednocześnie, zdaniem władz polskich uczelni, nowa matura nie pozwala im na weryfikację kandydatów. Pozwala co prawda dokonać szybko rekrutacji, ale nie ocenić kandydata. - Niestety, maturzysta jest teraz przygotowany pod takim kątem, żeby dobrze zdać maturę, czyli napisać test - mówi rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza prof. Stanisław Lorenc. - Po prostu nie ma zdolności analitycznego myślenia, a na tym nam zależy. Niestety, lepszego sposobu rekrutacji nie ma.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net