Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Co nowego można studiować w Szczecinie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 24.06.2008Archeologia, dziennikarstwo, wzornictwo, mechatronika i fizjoterapia - to tylko niektóre z nowych kierunków studiów na szczecińskich uczelniach. Walka o absolwentów liceów wkracza w decydującą fazę

Co nowego można studiować w Szczecinie
Uczelnie biją się o studentów, bo za każdego do uczelnianej kasy wpływają pieniądze z budżetu państwa. Rektorzy co roku zadają sobie pytanie, które kierunki studiów mają wzięcie albo też jakie stworzyć z uwagi na zmieniające się potrzeby rynku pracy. Właśnie trwa rekrutacja na wyższe uczelnie. Na większość kierunków zakończy się w połowie lipca.

W tym roku najszerszą nową ofertę przedstawił Uniwersytet Szczeciński. Od października w Szczecinie będzie można studiować archeologię, dziennikarstwo, psychologię oraz studia śródziemnomorskie.

- To kierunki prestiżowe, po których nie będzie problemu z pracą - zapewnia Magdalena Gardas, rzeczniczka Uniwersytetu Szczecińskiego. - Dziennikarze będą mogli pracować w szeroko pojętych mediach, reklamie i promocji. Studia śródziemnomorskie to szansa na pracę w wydawnictwach, czasopismach i turystyce. Absolwenci będą świetnie znać języki. Archeolodzy znajdą zatrudnienie przy badaniach na budowach dróg i autostrad.

Z duchem czasu podąża także Politechnika Szczecińska. Tegorocznym hitem mają być trzy nowe kierunki: inżynieria środowiska, wzornictwo i mechatronika (zajmująca się budowaniem robotów). Trzydniowe egzaminy z rysunku i malarstwa na kierunek wzornictwo rozpoczęły się wczoraj.

- Wzornictwo pozwala połączyć studia techniczne z elementami sztuki - mówiła nam tuż po egzaminie Marcelina Nowak z II LO w Stargardzie Szczecińskim. - Interesuję się wystrojem wnętrz i designem. Kierunek jest bardzo atrakcyjny, bo Polacy coraz częściej korzystają z porad specjalistów przy aranżowaniu wystroju domu lub firmy.

Wzornictwo z dwoma specjalnościami (komunikacja wizualna i projektowanie form przemysłowych) już cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Mamy ok. 60 miejsc, a zgłosiło się ponad stu kandydatów. Będziemy chyba największym kierunkiem w Polsce - mówi dr Waldemar Wojciechowski z katedry rysunku, malarstwa i rzeźby PS. - Wzornictwo to kierunek modny na całym świecie. W Szczecinie to jedyny kierunek plastyczny na uczelni państwowej.

Strzałem w dziesiątkę okazały się także nowe kierunki na Pomorskiej Akademii Medycznej. Nabór już się zakończył. Na fizjoterapię zgłosiło się sześciu kandydatów na jedno miejsce, a na biotechnologię medyczną - pięciu. Tradycyjnie najwięcej chętnych jest na kierunek lekarski (osiem osób na jedno miejsce) i lekarsko-stomatologiczny (dziewięć osób na jedno miejsce).

- Zanim uruchomiliśmy nowe kierunki, przeprowadziliśmy dokładne badania rynku. Okazało się, że specjalistów fizjoterapii i biotechnologów medycznych brakuje, a ze strony absolwentów będzie duże zainteresowanie - mówi prof. Barbara Wiszniewska, prorektor ds. dydaktyki.

Akademia Morska i Akademia Rolnicza nie mają nowych kierunków. Na kierunku transport AM uruchomiła specjalności: technologia i systemy satelitarne oraz inżynieria bezpieczeństwa transportu morskiego. Akademia Rolnicza rozszerzyła ofertę na kierunkach ekonomia oraz rybactwo.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net