Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Rekrutacja do liceów. Alicji zniknęły punkty

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 28.06.2008Elektroniczny system naboru do liceów zawodzi. Piątkowa gimnazjalistka, która złożyła papiery do XII LO w Szczecinie, w systemie miała... same dwóje

Tylko własnej dociekliwości i refleksowi Alicja (imię zmienione) zawdzięcza, że dostała się do liceum, które wybrała. Dziewczyna po skończeniu gimnazjum chciała dalej uczyć się w XII LO przy ul. Małopolskiej. Tak jak pozostali kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych dopełniła wszystkich formalności. Zalogowała się na stronie internetowej naboru, dostarczyła do szkoły wypełniony formularz oraz kopię świadectwa i wyniki z egzaminu na koniec szkoły. Gdy sprawdziła swoje dane w systemie, przeraziła się. Okazało się, że ma o połowę punktów mniej, niż się spodziewała.

- Miała prawie same dwóje. Punktów z testu była tylko połowa. Nawet klasa, którą wybrała, była inna - mówi pani Anna, matka gimnazjalistki. - Zadzwoniłam do liceum i po miłej rozmowie z panią dyrektor informacje o osiągnięciach córki zostały zmienione. Ale gdybyśmy nie zauważyły błędu i nie skorygowały ocen, córka do liceum nie dostałaby się.

putBan(62);
Okazało się, że pod nazwiskiem Alicji do systemu zostały wprowadzone dane innego ucznia.

- Był tylko jeden taki przypadek, a wpisaliśmy dane 260 osób - tłumaczy Celina Wojtoń, wicedyrektorka szkoły. - Dziewczynka przyniosła dokumenty w ostatniej chwili i oceny były wpisywane od ręki. Ktoś zrobił po prostu błąd. Dane wpisywały dwie osoby. Po telefonie wszystko od razu poprawiliśmy.

Mama gimnazjalistki uważa, że procedura naboru może prowadzić do nadużyć.

- Zgłosiłyśmy błąd, bo córka dostała za mało punktów. Nie wiem, jak zachowałaby się osoba, której przypisano lepsze oceny, niż osiągnęła w rzeczywistości. W renomowanych szkołach każdy punkt jest na wagę złota. System pozwala, by szczęściu pomagać - uważa.

O tym, kto wpisuje dane do systemu, decydują dyrektorzy szkół.

- W trzy dni musiałem wpisać 350 świadectw. Ja wklepywałem w komputer, koleżanka dyktowała - mówi nauczyciel w jednym z najbardziej obleganych szczecińskich liceów. - Nie mam stuprocentowej pewności, że nie popełniliśmy żadnego błędu. Przecież jesteśmy tylko ludźmi. Nikt nie sprawdzał danych, jakie wprowadziliśmy.

Urzędnicy zapewniają, że system jest sprawny i bezpieczny. W Szczecinie używany jest od pięciu lat. Do tej pory był tylko jedno odwołanie. Dwa lata temu gimnazjalistka nie dostała się do liceum, bo wprowadzono nie jej oceny. Po odwołaniu dostała miejsce w szkole.

- System bardzo ułatwia nabór. Jest tak skonstruowany, by rodzice i uczniowie mogli na bieżąco kontrolować dane - mówi Jolanta Białowąs z wydziału oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie. - Nie można zakładać, że ktoś chciałby przy nim manipulować. Progi tworzone są przez samych uczniów, zależą od ich wyników. Co roku są inne.

System obsługuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

- Ktoś musi wprowadzić dane. Na razie nie ma takich rozwiązań technologicznych, które pozwalałyby skanować świadectwa - mówi Paweł Spychewa, odpowiedzialny za pomoc techniczną przy systemie. - System jest narzędziem, które nie zwalnia komisji rekrutacyjnych nad czuwaniem, by wszystko odbywało się prawidłowo. To komisja składa podpisy pod rekrutacją i bierze za nią odpowiedzialność.

Wyniki rekrutacji

Uczniowie poznali je wczoraj. Listy przyjętych uczniów zostały wywieszone we wszystkich szkołach dokładnie o godz. 15.30. Każdy uczeń mógł także sprawdzić, do której szkoły się dostał na stronie naboru. 2,5 tys. uczniów złożyło papiery do liceów ogólnokształcących, 1,5 tys. do techników i niespełna 500 do szkół zawodowych. Licea profilowane wybrało 17 osób. Największym zainteresowaniem cieszyła się klasa psychologiczna w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi przy al. Wojska Polskiego (4 osoby na jedno miejsce) oraz klasa budowlana w Technikum Zawodowym nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy (3,8 osób na jedno miejsce) i klasa humanistyczno-dziennikarska w II LO przy ul. Pobożnego (3,5 osoby na jedno miejsce). Do 1 lipca uczniowie muszą potwierdzić jeszcze wolę nauki i dostarczyć oryginały dokumentów. 2 i 3 lipca w szkołach będzie trwał nabór dodatkowy. Listy przyjętych zostaną wywieszone 4 lipca.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net