Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Współczesny Arystoteles w Szczecinie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 09.09.2007Światowej sławy fizyk John D. Barrow otrzyma dziś doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Będzie gościem rozpoczynającego się 39. ogólnopolskiego zjazdu fizyków.

Współczesny Arystoteles w Szczecinie
- Celem zjazdu jest nie tylko wymiana informacji, ale również popularyzacja fizyki i podkreślanie jej znaczenia - mówi prof. Jerzy Stelmach, dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego US.

Dlatego wykładom towarzyszyć mają imprezy skierowane do mieszkańców miasta, które zainteresują także tych, którzy fizyki nie lubią lub nie rozumieją.

Zjazd rozpocznie się mocnym akcentem. W poniedziałek w południe prof. John D. Barrow z Cambridge otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Zdaniem prof. Mariusza Dąbrowskiego, który od 14 lat współpracuje z Barrowem, jest on jednym z największych naukowców żyjących współcześnie.

- Prof. Barrow to osoba o niesłychanej renomie. Jest współczesnym Arystotelesem, który potrafi ogarnąć wiele nauk. Jest matematykiem, astrofizykiem, filozofem i teologiem. Honorowy doktorat to zaszczyt dla Szczecina.

Barrow jest zwolennikiem tzw. zasady antropicznej sugerującej, że żyjemy w idealnie harmonijnym Wszechświecie. Jest autorem 420 publikacji (większość w czasopismach tzw. listy filadelfijskiej cytowanych ponad 5 tys. razy) i 17 książek popularnonaukowych przełożonych na 27 języków.

Oprócz Barrowa do Szczecina zjadą fizycy z całej Polski, a także zza granicy.

- Podczas zjazdu odbędą się 32 wykłady, na których omawiane będą największe osiągnięcia fizyczne z ostatnich dwóch lat - mówi prof. Stelmach. Ale jak podkreśla, celem zjazdu jest także popularyzacja fizyki.

W holu budynku Wydziału Matematyczno-Fizycznego US przy ul. Wielkopolskiej szczecinianie będą mogli obejrzeć doświadczenie Cavendisha, uważane za jedno z najpiękniejszych doświadczeń fizycznych. Od środy w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego będzie można oglądać przygotowaną przez Uniwersytet Jagielloński wystawę "Nauki dawne i niedawne", na którą składa się ponad 40 interaktywnych eksponatów podzielonych na trzy działy: matematyka, fizyka i astronomia.

- Każdy będzie mógł sam zrobić doświadczenie - mówi prof. Adam Bechler, dyrektor Instytutu Fizyki na US. - Zapewniam, że doświadczenia są zaskakujące i dadzą dużo do myślenia.

Można będzie m.in. przeprowadzić doświadczenie na płytce Chladniego. Płytkę, na której rozsypany jest piasek, pocieramy smyczkiem. Podczas drgań piasek układa się w figury. Za każdym razem inne. Z kolei doświadczenie "spóźniony dźwięk" pozwoli za pomocą 100-metrowych zwiniętych rur zaobserwować prędkość dźwięku.

Hitem zjazdu ma być prezentacja popularnonaukowa, która odbędzie się w środę o godz. 10.30 w centrum konferencyjnym US przy ul. Krakowskiej w sali 114. Dr Jerzy Jarosz z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentuje pokaz "Żyjemy na Ziemi, wirującej planecie". Zespół Jarosza znany jest z przygotowywania nietuzinkowych eksperymentów fizycznych, m.in. cyklu doświadczeń z jajkiem, mających w sposób atrakcyjny zwrócić uwagę na otaczający nas świat, a zarazem zainteresować fizyką jako nauką tłumaczącą reguły tego świata.

Zjazd fizyków potrwa do piątku. Organizują go wspólnie Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Szczecińska i Akademia Morska.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net