Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Rekrutacja na studia: rekordowa psychologia

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 17.07.2008700 kandydatów walczyło o 50 indeksów psychologii na Uniwersytecie Szczecińskim. Nowa oferta przygotowana w tym roku przez szczecińskie uczelnie bardzo spodobała się absolwentom szkół średnich.

Listy przyjętych na studia zawisły już na Pomorskiej Akademii Medycznej, Uniwersytecie Szczecińskim i Politechnice Szczecińskiej. Wyników oczekują jeszcze kandydaci na Akademię Rolniczą i Akademię Morską.

Po raz pierwszy od kilku lat zmieniła się czołówka najpopularniejszych kierunków uniwersyteckich. Do tej pory najczęściej wybierano prawo, europeistykę, politologię i socjologię. Chętnych było pięć razy więcej niż wolnych miejsc. Teraz hitem okazały się nowe kierunki, które będzie można studiować od października. Rekord padł na psychologii. O jedno miejsce starało się 14 kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dziennikarstwo (także nowy kierunek) i komunikacja społeczna (osiem osób na miejsce), pedagogika opiekuńcza i resocjalizacyjna, stosunki międzynarodowe oraz turystyka i rekreacja (sześć osób na miejsce).

putBan(62);
- To, co nowe, zawsze cieszy się ogromną popularnością. Tendencja powinna się utrzymać, bo kierunki humanistyczne są najchętniej wybierane przez młodych ludzi - mówi Magdalena Gardas, rzeczniczka US.

Tradycyjnie, w Szczecinie nie słabnie zainteresowanie kierunkami medycznymi. Na kierunek lekarsko-stomatologiczny było dziewięciu chętnych na jedno miejsce, a na kierunek lekarski ośmiu. Także na PAM-ie strzałem w dziesiątkę okazały się nowe kierunki. Fizjoterapię chciało studiować sześć razy więcej osób niż przygotowano miejsc, a biotechnologię medyczną pięć razy więcej.

Zadowolone z rekrutacji są także władze Politechniki Szczecińskiej. W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się informatyka (dwie i pół osoby na miejsce) oraz budownictwo, architektura i mechatronika (dwie osoby na miejsce).

- Na pewno chętnych nie było mniej niż przed rokiem. A to duży sukces, bo niż demograficzny pogłębił się - mówi prof. Witold Biedunkiewicz, prorektor ds. nauczania PS. - Widać, że młodzież wybiera kierunki, po których znajdzie pracę. Widać wyraźne wahnięcie na plus na budownictwie. Cieszymy się, że dobrze wystartowały mechatronika, inżynieria środowiska i wzornictwo.

W piątek zostaną ogłoszone wyniki naboru na Akademię Morską. Trzech kandydatów walczyło o jeden indeks na kierunkach logistyka i zarządzanie w europejskim systemie transportowym.

Do końca tygodnia można jeszcze składać papiery na Akademię Rolniczą. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 1 sierpnia. Na razie najwięcej chętnych jest na kierunki: ekonomia, zarządzanie, biotechnologia, architektura krajobrazu oraz technologia żywienia i żywności.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net