Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Konkursy językowe dla gimnazjalistów

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.08.2008W przyszłym roku gimnazjaliści po raz pierwszy napiszą na koniec szkoły egzamin z języka obcego. Jeżeli nic się nie zmieni, pisać będą wszyscy bez wyjątku. Dlaczego? Bo w Zachodniopomorskiem nie ma dla nich konkursów językowych.

Sukces w konkursach i olimpiadach przedmiotowych premiowany jest m.in. zwolnieniem z egzaminu z danego przedmiotu.

W ubiegłym roku szkolnym zachodniopomorscy gimnazjaliści mogli startować w ośmiu konkursach: języka polskiego z elementami wiedzy o sztuce, matematycznym, fizycznym z elementami astronomii, chemicznym, biologicznym, geograficznym, historycznym z elementami wiedzy o społeczeństwie i informatycznym. Do tej pory nasze kuratorium nie organizowało konkursów językowych.

Zdaniem nauczycieli, jest to zaniedbanie, bo w roku szkolnym 2008/2009 w całym kraju zostanie wprowadzony egzamin gimnazjalny z języka obcego. Będzie to język, który jest nauczany w szkole jako obowiązkowy (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski).

- Laureaci mogliby być zwolnieni z egzaminu, a same konkursy byłyby motorem napędowym do dobrego przygotowania się przed ważnym egzaminem - mówi pan Sławomir, nauczyciel języka angielskiego w jednym ze szczecińskich gimnazjów. - Mam kilku zdolnych uczniów, których mógłbym pociągnąć, ale nie mam dla nich żadnej motywacji.

W Szczecinie konkursy językowe dla gimnazjalistów organizują niektóre licea. Ich zwycięzcy nie mają jednak takich przywilejów jak laureaci konkursów kuratoryjnych.

Iwona Rydzkowska, rzeczniczka kuratorium oświaty w Szczecinie, odpowiada, że jest szansa, by konkursy językowe zostały zorganizowane w nowym roku szkolnym.

- Do tej pory nie zgłaszano takiej potrzeby, bo języków nie było na egzaminie - tłumaczy Rydzkowska. - Jest problem z nauczycielami z odpowiednimi kwalifikacjami i chęciami, którzy mogliby przygotować zadania. Teraz zalecenie kuratora jest takie, by spróbować takie konkursy zorganizować.

- To bzdura - mówi pan Sławek. - Szczecin jest ośrodkiem akademickim. W innych województwach konkursy językowe odbywają się. Nie rozumiem, dlaczego u nas nie można ich zorganizować. Trzeba tylko zabrać się do pracy i zapłacić nauczycielom.

Przygotowanie i organizacja jednego konkursu przedmiotowego to koszt ok. 20-30 tys. zł. Urszula Pańka, dyrektorka Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli, które razem z kuratorium przygotowuje konkursy, zapowiada, że w tegorocznym budżecie pieniądze na konkursy językowe powinny się znaleźć.

- Pieniądze dostajemy z kuratorium i od marszałka. Liczę, że w tym roku otrzymamy na ten cel około 200 tys. zł. Jeżeli planowany budżet nie zostanie obcięty, to wystarczy także na konkursy językowe - mówi Pańka. - Problem kadry nie istnieje, bo o przygotowanie zadań możemy poprosić specjalistów z innych miast.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net