Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Więcej języków w szkołach i przedszkolach

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 28.08.2008



Dzieci będą miały w tym roku szkolnym więcej godzin na naukę języków obcych, pojawią się też klasy włosko- i francuskojęzyczne - informuje wydział oświaty szczecińskiego magistratu.

W trzech publicznych przedszkolach - numer 23, 31 i 61 ruszą grupy angielskojęzyczne, w trzech kolejnych - nr 8, 72, 80 - maluchy nauczą się niemieckiego, a w przedszkolach nr 54 i 66 - włoskiego.

- Celem tworzenia takich oddziałów w przedszkolach jest uwrażliwienie dziecka na języki obce, sprawienie, by osłuchało się z danym językiem, co ułatwi mu jego naukę w przyszłości - wyjaśnia Robert Grabowski z biura prasowego Urzędu Miasta. - Oczywiście nauka będzie miała formę zabawy. Tam, gdzie zaplanowaliśmy wprowadzenie języka włoskiego, w projekcie wezmą udział przygotowani pedagogicznie studenci italianistyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nowe języki pojawią się też w podstawówkach. W SP nr 45 pierwszoklasiści mogą się uczyć w klasie włoskojęzycznej, SP nr 37 proponuje język hiszpański. Do tej pory oddziały dwujęzyczne (angielskie i niemieckie) funkcjonowały w ośmiu podstawówkach.

- Wydział oświaty sfinansuje szkołom 176 godzin nauki języka tygodniowo. To wzrost o połowę w stosunku do ubiegłego roku, kiedy liczba ta wynosiła 79 godzin - mówi Robert Grabowski.

Zmiany nie ominą gimnazjów. Po raz pierwszy pojawią się oddziały z j. włoskim (Gimnazjum nr 14) i francuskim (Gimnazjum nr 42). W Gimnazjum nr 42 można kontynuować naukę w oddziałach angielsko- i niemieckojęzycznych, niemieckiego uczą się też gimnazjaliści w szkole nr 46. Gimnazjum nr 32 dalej prowadzi klasy hiszpańskojęzyczne.

System nauki w j. angielskim i niemieckim funkcjonuje już w V i IX LO. W przyszłym roku szkolnym wydział oświaty planuje otwarcie klas licealnych: francuskojęzycznej w IX LO, hiszpańskiej w XIV LO i włoskiej w XI LO.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net