Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Honoris causa dla filozofującego fizyka

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.09.2007Prof. John D. Barrow z Uniwersytetu w Cambridge został wczoraj 22. doktorem honoris causa US.

- Prof. Barrow jest jednym z niewielu naukowców, którym można przypisać zaszczytny tytuł filozofującego fizyka - zapowiedział gościa prof. Jan Kępczyński z US.

Honorowy doktorat został przyznany za podkreślanie interdyscyplinarnego charakteru nauki. Prof. Barrow jest matematykiem, astrofizykiem, astronomem i filozofem. Próbkę swej erudycji przedstawił podczas wykładu "Miejsce człowieka we Wszechświecie". W kilkadziesiąt minut, wraz ze słuchaczami, odbył podróż po najodleglejszych zakamarkach i największych zagadkach Wszechświata.

- Dlaczego niebo nocne jest ciemne? - pytał. - Wszechświat cały czas rozszerza się. Jest ciemny i zimny, bowiem jest w nim zbyt mało energii, by go rozświetlić. Gwiazdy i galaktyki są od siebie bardzo oddalone. Obszary życia są od siebie oddalone o ogromne odległości, co powoduje, że rozwój cywilizacyjny następuje w izolacji. Wszechświat jest wielki, stary, ciemny i zimny.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net