Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Pałac Młodzieży poszedł do szkoły. Było warto

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 02.09.2008Najlepsze w Szczecinie studio nagraniowe, kilka nowych pracowni, alternatywne przedszkole i wyremontowany budynek. To mocne strony Pałacu Młodzieży przeniesionego z siedziby przy al. Wojska Polskiego na al. Piastów

Pałac Młodzieży poszedł do szkoły. Było warto
Pałac Młodzieży, największa szczecińska placówka kulturalno-oświatowa, od poniedziałku oficjalnie mieści się w nowym miejscu. Po 58 latach działalności w budynkach przy al. Wojska Polskiego Pałac przeprowadził się do gmachu zlikwidowanego Gimnazjum nr 4 przy al. Piastów. W Willi Lentza, w której do tej pory szczecińskie dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania, od 1 marca działa Bałtycki Port Kultury, filia Klubu 13 Muz.

putBan(62);
Rekompensatą za odebranie Pałacowi dotychczasowej siedziby miała być większa oferta zajęć oraz kompleksowy remont przejętego budynku po szkole. Odmalowano wszystkie sale i korytarze, wymieniono instalacje elektryczne, drzwi i część okien, toalety przystosowano dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Zainstalowano monitoring. Prace remontowe trwały od 2007 r. i pochłonęły 1,5 mln zł.

- Jestem pod wrażeniem prac. Decyzja o przeniesieniu była słuszna - mówił wczoraj podczas oficjalnego otwarcia Pałacu radny PiS Maciej Kopeć, który jeszcze jako kurator oświaty zgodził się na przeprowadzkę placówki. - Pałac Młodzieży może liczyć na dalsze inwestycje. Miasto chce udowodnić, że przedsięwzięcie powiodło się.

Od połowy września w nowym Pałacu Młodzieży po raz pierwszy ruszą zajęcia z tańca irlandzkiego, grafiki komputerowej i fotografii cyfrowej. Otwarte zostaną także pracownie edukacji morskiej, turystyki i rekreacji oraz astronomiczna, przy której będzie działać Młodzieżowe Towarzystwo Naukowe. Opiekę nad młodymi odkrywcami sprawować będą pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego i twórcy wystawy Eureka. Od października otwarte zostanie centrum dydaktyczne języka angielskiego. Biblioteka ma być wyposażona w trzy stanowiska komputerowe. Dla rodziców przygotowano poczekalnię, w której można wypić kawę, poczytać prasę i skorzystać z internetu. Jest też sala konferencyjno-multimedialna i studio nagrań, którego wyposażenie warte jest 300 tys. zł.

Nowy Pałac będzie mógł przyjąć nawet 2,5 tys. dzieci (w starej siedzibie z zajęć korzystało 1,6 tys.). W czterokondygnacyjnym budynku znajduje się 18 sal dydaktycznych. Najwyższe piętro zajmują pracownie muzyczne z oraz Przedszkole Pałacowe. Każdego dnia z czterogodzinnej opieki będzie korzystać stu trzy- i czterolatków.

- Mamy tu wszystko to, co jest w normalnym przedszkolu. Dzieci mają zajęcia edukacyjne i muzyczno-rytmiczne - mówi nauczycielka Magdalena Czerniawska. - Różnica jest tylko taka, że nie śpią i nie są u nas 10 godzin.

Na drugim piętrze są pracownie plastyczne, turystyczna oraz teatralna. Na pierwszym - pracownie naukowe. Na parterze - administracja i pracownia ceramiczna.

- W starej siedzibie przenosiłam tony gliny. Pracownia mieściła się na piętrze, a piec do wypalania był w piwnicy. Nie miałam bieżącej wody - mówi Kornelia Tumanowicz, prowadząca warsztaty ceramiczne. - Teraz mamy luksus.

Co jest gorsze niż w starej siedzibie? Nie ma sali teatralnej z prawdziwego zdarzenia.

- Przydałoby się zamontować kurtynę i sprzęt oświetleniowy, bo na razie aula na działania teatralne nie nadaje się - mówi Małgorzata Pokorska, dyrektorka Pałacu. - Potrzebny jest także kapitalny remont sali gimnastycznej. Radni obiecali, że zadbają, by pieniądze znalazły się w 2009 r.

Wciąż trwa przygotowywanie sali tanecznej. - Na razie nie mamy gdzie ćwiczyć. Podobno lustra są już przewożone. Do występów przygotowujemy się w auli - mówi Marta Kuligowska z zespołu Efekt.

Zajęcia w nowym Pałacu Młodzieży

Od 1 września dzieci można zapisywać do pracowni: teatralnej, muzycznej, wokalnej, jazzowej, tańca towarzyskiego, muzyczno-ruchowej, na gimnastykę artystyczną, plastyczną akademię przedszkolaka, dziecięce warsztaty plastyczne, dziecięce warsztaty ceramiczne, młodzieżowe warsztaty plastyczne, młodzieżowe warsztaty ceramiczne, do pracowni modelarstwa, sekcji fizyki, pracowni astronomicznej, pracowni fotografii cyfrowej, pracowni grafiki komputerowej, pracowni lingwistycznej, pracowni turystyki i rekreacji, na warsztaty dziennikarsko-poetyckie, do ośrodka morskiego i na szachy. Uczestnictwo w zajęciach kosztuje od 10 do 50 zł miesięcznie. Dni otwarte Pałacu odbędą się 6 i 13 września w godz. od 10 do 14.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net