Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nauczyciele boją się samorządów

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.09.2008Mam 25 lat pracy i jestem nauczycielem mianowanym. Na rękę dostaję 1,6 tys. zł. Nie mam możliwości dorobić, bo nadgodziny są tylko dla przedmiotowców. Chciałabym zarabiać 2,5 tys. zł.- mówi Małgorzata Cupak-Wal z ZNP

Nauczyciele boją się samorządów
Zapowiadany na 1 września strajk nauczycieli nie odbył się. Związek Nauczycielstwa Polskiego ograniczył się do zorganizowania w Warszawie pikiety, bo rozmowy cały czas trwają. Z okazji nowego roku szkolnego minister edukacji narodowej Katarzyna Hall mówiła o świetlanej przyszłości polskiej oświaty. Z kolei szef ZNP Sławomir Broniarz w liście do nauczycieli napisał, że energia i zapał przydadzą się nauczycielom ,,nie tylko podczas zajęć z uczniami i pracy w szkole". Czy ZNP szykuje się do strajku?

Mikołaj Radomski: Czy uczniowie mogą się spodziewać więcej wolnych dni z powodu strajków?

Małgorzata Cupak-Wal: Chciałabym wierzyć, że rozmowy z rządem zakończą się kompromisem. Jeżeli jednak nadal będą szły w tym kierunku, to jesteśmy gotowi strajkować.

W jakim kierunku?

- Rząd chce oddać oświatę w ręce samorządu, zmniejszyć uprawnienia kuratoriów i zamienić dyrektorów szkół na managerów bez przygotowania pedagogicznego. Samorządy będą robiły to, co chcą. W Szczecinie już to widzieliśmy. Edukacja powinna być nadzorowana i kontrolowana centralnie, przez ministerstwo.

To najważniejsze postulaty?

- Przede wszystkim nie chcemy zmian w Karcie nauczyciela. Nie godzimy się na ograniczenie uprawnień emerytalnych. Zawód nauczyciela jest bardzo trudny, zdrowotnie i psychicznie wyczerpujący. Ci nauczyciele, którzy chcą, powinni pracować. Nie można jednak zabronić odchodzić osobom wypalonym. Nie godzimy się na wzrost liczby godzin pracy i żądamy podwyżek płac.

Ale nauczyciele pracują tygodniowo tylko 18 godzin.

- To kłamstwo. Nauczyciele pracują 40 godzin. Jestem szkolnym pedagogiem. Każdego tygodnia pracuję 20 godzin zegarowych jako pedagog . Oprócz tego przeprowadzam wywiady środowiskowe, popołudniami prowadzę komisje wychowawcze, mam dyżury podczas wywiadówek, uczestniczę w zebraniach klasowych, spotykam się z kuratorami sądowymi i pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznej, biorę udział w radach pedagogicznych, konferencjach naukowych. Do tego dochodzi pisanie wniosków i opinii w domu oraz czytanie fachowej literatury. A nauczyciel przedmiotowy musi jeszcze sprawdzić kartkówki, ćwiczenia, prace, zeszyty i przygotować lekcje.

Rząd chce, by samorządy decydowały o pensum.

- Nauczyciele zgodzą się na więcej godzin w szkole za większe wynagrodzenie. Ale nie może to pociągnąć zwolnień. Dzisiaj nie czujemy się bezpiecznie.

Ile pani zarabia, a ile chciałaby?

- Mam 25 lat pracy i jestem nauczycielem mianowanym. Na rękę dostaję 1,6 tys. zł. Nie mam możliwości dorobić, bo nadgodziny są tylko dla przedmiotowców. Chciałabym zarabiać 2,5 tys. zł. ZNP postuluje stopniowe zwiększenie wynagrodzeń o 50 proc.

Na razie rząd wycofał się z mundurków.

- To zupełnie bez sensu. Rodzice czują się oszukani.

Dlaczego?

- Po roku zniesiono przymus, a za mundurki zapłacili około 100 zł. W naszej szkole setka dzieci otrzymała dofinansowanie. Na koszulkach jest logo szkoły i napisy, których nie da się usunąć. Dzieci nie będą ich nosić poza szkołą. Optujemy za pozostawieniem mundurków przez jakiś czas. Do czasu, aż się zniszczą lub dzieci z nich wyrosną. Rezygnacja już teraz to duży kłopot. Trzeba zmienić statut szkoły i regulamin oceniania uczniów. A zmiany w statucie muszą być opiniowane przez radę rodziców i grono pedagogiczne. Szkoda na to czasu.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net