Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Sierpień '88. Zmarnowana lekcja patriotyzmu

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 08.09.2008Rocznica strajku sprzed 20 lat, który przyczynił się do upadku komunizmu, mogła być żywą lekcją historii dla młodzieży. Niestety, szkoły tego nie wykorzystały

Sierpień '88. Zmarnowana lekcja patriotyzmu
Uroczystości 20. rocznicy sierpniowych strajków z 1988 r. miały przypomnieć szczecinianom najnowszą historię miasta i uzmysłowić wagę tamtych wydarzeń. Obchody zostały zorganizowane z pompą. Przez tydzień odbywały się spotkania, konferencje naukowe, koncerty i wystawy. Kulminacją było widowisko odtwarzające atak okrętów desantowych na port i koncert, podczas którego utwory zespołu Republika wykonywali znani artyści. Środowy koncert zgromadził dużą publiczność.

Tego samego dnia w południe z portu do katedry miał przemaszerować pochód nawiązujący do marszu 6 tys. zbuntowanych robotników sprzed 20 lat. Niestety, ta okazja nie stała się żywą lekcją historii dla młodzieży. Wprawdzie 1 września IPN przekazał szkołom pakiety informacyjne o Sierpniu '88, ale na porannej części uroczystości uczniów nie było (poza pocztami sztandarowymi i delegacjami niektórych szkół).

Uroczystości w porcie oglądali tylko przedstawiciele władz i garstka portowców. Brak młodzieży był najbardziej widoczny podczas przemarszu z portu do katedry.

Rozmowa z kuratorem oświaty

Mikołaj Radomski: Dlaczego obchodów nie wykorzystano jako lekcji patriotyzmu?

Artur Gałęski, zachodniopomorski kurator oświaty: Trzeba zapytać organ prowadzący, czyli miasto. Rzeczywiście, znajomość historii najnowszej jest piętą achillesową szczecińskiej oświaty. Dlatego razem z miastem przygotowujemy program dodatkowych zajęć o historii Szczecina. Będą pieniądze, które szkoły będą mogły wykorzystać na ścieżki edukacyjne i zajęcia pozalekcyjne.

A nie można było wykorzystać 20. rocznicy Sierpnia '88?

- Pewnie, że można było. Jako kurator i historyk bardzo ubolewam, że młodym szczecinianom brakuje poczucia dziedzictwa historycznego. Mogę tylko apelować do szkół i dyrektorów, by pamiętać o uczestnictwie w obchodach i budzić postawy obywatelskie uczniów. Nikt nie zastąpi jednak samych nauczycieli, którzy powinni wyjść z inicjatywą. Musimy nasze oczekiwanie przełożyć na język konkretów. Po to będą te lekcje.

Czy dodatkowe lekcje są lepsze od udziału w obchodach?

- Na pewno nie. Lekcje mają być narzędziem do wzbudzenia zainteresowania historią najnowszą. O sukcesie będzie można mówić, gdy młodzież na obchody przyjdzie z własnej woli. Nikt nie będzie ich zmuszał lub zachęcał. Mam nadzieję, że w następnych latach sytuacja się zmieni.

Rozmowa z wiceprezydentem Szczecina

Mikołaj Radomski: Czy ktoś poinformował szkoły o obchodach?

Elżbieta Masojć, wiceprezydent miasta odpowiedzialna za oświatę: Wydział oświaty wysyłał do szkół informację o uroczystościach. Przybyły delegacje i poczty sztandarowe.

A czy młodzież była zachęcana do uczestnictwa w uroczystościach?

- Nikogo nie można zmusić, by przyszedł. To nie są już te czasy. Oczywiście zawsze zachęcamy, zapraszamy i pewnie byłoby przyjemniej, gdyby przybyło jeszcze więcej młodzieży.

Może szkoły przespały rocznicę?

- Mogło to wynikać z początku roku szkolnego. Pierwsze dni zawsze są trudne organizacyjnie. Dbamy jednak, by poprzez nauczycieli historii zaszczepić pamięć o historii lokalnej. Nie jest to łatwe, gdyż w mojej ocenie za mało miejsca poświęca się tej tematyce w programie nauczania.

Da się to zmienić?

- Wszystko przed nami. W połowie września uruchamiamy program zajęć z historii lokalnej. Na ten cel przeznaczymy około 1,5 mln zł. Zajęcia pozalekcyjne z historii najnowszej Szczecina będą prowadzili nauczyciele we współpracy z pracownikami IPN. Będą pieniądze na konkursy, wycieczki, wystawy. Dodatkowo w Pałacu Młodzieży powstanie sekcja historyczna. Uczniowie i naukowcy z IPN będą prowadzić wspólne badania dotyczące naszej regionalnej historii. Myślę, że takie lekcje nadadzą szczecińskim wydarzeniom odpowiednią rangę.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net