Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Tysiąc złotych dla studenta. Co miesiąc!

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 09.09.200861 szczecińskich studentów kierunków technicznych otrzyma ministerialne stypendium

Tysiąc złotych dla studenta. Co miesiąc!
Stypendia dostaną ci studenci, którzy od października rozpoczną naukę na kierunkach uznanych przez Ministerstwo Nauki za istotne dla gospodarki, a podczas naboru zdobyli największą liczbę punktów.

Chodzi o kierunki: biotechnologia rolnicza na Akademii Rolniczej, matematyka (specjalność zastosowanie matematyki) na Uniwersytecie Szczecińskim oraz budownictwo (specjalność budownictwo energooszczędne), mechanika (specjalność układy mechaniczne), mechanika i budowa maszyn (specjalność komputerowo wspomagane projektowanie i wytwarzanie maszyn), automatyka i robotyka (specjalność technologie informacyjne w automatyzacji i produkcji) i elektrotechnika (technologie informacyjne w elektrotechnice) na Politechnice Szczecińskiej.

- Biotechnologia jest kierunkiem przyszłości, a na rynku brakuje fachowców - mówi prof. Jan Udała, dziekan elekt wydziału biotechnologii i hodowli zwierząt Akademii Rolniczej. - Wszystkie nowe osiągnięcia i zmiany w rolnictwie i przemyśle opierają się na biotechnologii. Tak wysokie stypendia na pewno przyciągną studentów.

Warunkiem ubiegania się o pieniądze dla studentów było zwiększenie przez uczelnie naboru na tych kierunkach. Na większości z nich tegoroczne nabory są dwa razy większe.

Stypendia w wysokości 1 tys. zł dostaną studenci z najwyższą liczbą punktów zdobytych podczas rekrutacji. Pieniądze będą przyznawane przez trzy lata nauki, jednak od drugiego roku podstawą do tego będą oceny z egzaminów.

- To nie są pieniądze przyznane za darmo. Stypendyści będą musieli wykazać się własną inicjatywą, przygotowywać i prezentować praktyczne projekty - mówi prof. Udała. - Chodzi o to, by nie musieli martwić się o utrzymanie, a cały swój intelekt zaangażowali w naukę.

Listy szczecińskich stypendystów nie są jeszcze zamknięte, bo na niektóre kierunki, m.in. matematykę, biotechnologię rolniczą, automatykę i robotykę oraz mechanikę i budowę maszyn, nabór trwa nadal. Wiadomo natomiast, że w sumie stypendia ministerialne otrzyma 61 studentów szczecińskich uczelni (21 na AR, 30 na PS i 10 na US). W całym kraju stypendia otrzyma 1143 studentów.

Stypendium ministerstwa ma zaradzić prognozom, według których za rok w Polsce może brakować 55 tys. inżynierów, a za pięć lat - ponad 76 tys. Już w tym roku na wymienione kierunki udało się przyjąć o 2350 osób więcej niż rok temu.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net