Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Uniwersytet Szczeciński może stracić nazwę

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.09.2007Uczelni grozi degradacja, jeżeli do 2010 r. nie będzie miała 12 kierunków z uprawnieniami do nadawania tytułu doktora. - Zdążymy - uspokaja rektor Tarczyński.

Uniwersytet Szczeciński może stracić nazwę
12 kierunków "doktorskich" to wymóg ustawy o szkolnictwie wyższym. Wszystkie uniwersytety muszą mieć uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej 12 dyscyplinach (po dwa w naukach humanistycznych, społecznych lub teologicznych, matematycznych, fizycznych lub technicznych, przyrodniczych, prawnych lub ekonomicznych). Nasz uniwersytet ma teraz dziewięć uprawnień. W podobnej sytuacji są uniwersytety w Białymstoku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Olsztynie i Zielonej Górze. Jeżeli za dwa lata US nie będzie miał 12 uprawnień, zostanie zdegradowany. W praktyce oznacza to, że uczelnia będzie musiała zmienić nazwę z uniwersytetu na np. akademię (wymagane dwa uprawnienia) lub określić profil uniwersytetu, np. humanistyczny (wymagane sześć uprawnień, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni).

- Ustawa dąży do tego, by z kieszeni podatników dotowane były tylko najlepsze uczelnie. Z dobrą kadrą, tradycją i dokonaniami - mówi Ewa Kafarska, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Uczelnie, które nie spełnią warunków ustawy, będą mogły się łączyć i grupować.

- Naszej uczelni nie grozi degradacja - zapewnia prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Na razie mamy dziewięć uprawnień, ale za kilka miesięcy spełnimy wymogi ustawy. Trwają procedury otrzymania kolejnych sześciu uprawnień. Pierwsze powinniśmy otrzymać już w 2008 r.

Uniwersytet złożył trzy wnioski o przyznanie uprawnień nadawania tytułu z fizyki, matematyki i teologii. Teraz czeka na decyzję Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. Procedura nadawania uprawnień trwa kilka miesięcy. Wniosek uczelni, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, trafia do komisji ds. stopni. Zdarza się jednak, że uprawnienia nie są nadawane. Kierunek, by uzyskać uprawnienia, musi prowadzić badania naukowe i zatrudniać co najmniej ośmiu profesorów (dłużej niż rok). Zdaniem rektora z uzyskaniem uprawnień nie powinno być problemów. - Wydział Teologiczny pod względem naukowym jest zaliczany do najlepszych w kraju. Przyznanie uprawnień nie wiąże się z potrzebą sprowadzenia nowych profesorów do Szczecina - zapewnia prof. Tarczyński.

Gdyby jednak komisja odrzuciła któryś z wniosków, uniwersytet szykuje kolejne: z filozofii i dwa z filologii. Mają być złożone do końca listopada.

Uniwersytet Szczeciński kształci ok. 36 tys. studentów na 37 kierunkach na dziewięciu wydziałach. W tegorocznym rankingu szkół wyższych redakcji ,,Perspektyw" i ,,Rzeczpospolitej" największa zachodniopomorska uczelnia została sklasyfikowana na 50. miejscu (wśród 89 szkół wyższych).

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE (1)


Miela 
dodano: 11.09.2007, godz. 10.02 
Myślałem, że akurat z filozofii US ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora... Chociaż patrząc na kadrę, to mało jest tam profesorów - tych mianowanych.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net