Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Emeryci gotowi na wszystko

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 17.09.2008W Goleniowie powstaje brygada nauczycieli emerytów, którzy będą czekać pod telefonem na wezwanie w przypadku nagłych zastępstw. Stawka 200 zł za gotowość do pracy plus 30 zł za jedną lekcję

Emeryci gotowi na wszystko
W ten sposób gmina chce rozwiązać problem zastępstw. Pomysł pojawił się po tym, jak urzędnicy zarządzili kontrolę w goleniowskich szkołach za ubiegłe dwa lata. Wychowawcy w 13 szkołach podstawowych i gimnazjach musieli dokładnie napisać, ile godzin lekcyjnych nie odbyło się i dlaczego.

- Dokładnie przejrzeli dzienniki i wynotowali wszystkie godziny, których nie było - mówi Dorota Rybarska-Jarosz, odpowiedzialna za oświatę w gminie Goleniów. - Wyniki są zatrważające.

putBan(62);
W podstawówkach (w klasach 4-6) nie odbyło się 27 proc. lekcji wychowania fizycznego, 25 proc. angielskiego, 23 proc. lekcji wychowawczych, 16 proc. polskiego i 11 proc. matematyki. Podobnie w gimnazjach: 26 proc. lekcji wiedzy o społeczeństwie, 21 proc. biologii, 15 proc. polskiego i 14 proc. historii. Lekcje nie odbyły się z powodu organizacji imprez szkolnych, konkursów i nieobecności chorych nauczycieli. Gmina postanowiła to zmienić. Wszystkie szkoły dostały zalecenie, by imprezy i uroczystości organizować dopiero po godz. 13, czyli po najważniejszych lekcjach.

- Na choroby nauczycieli jednak wpływu nie mamy. Możemy jedynie załagodzić skutki ich nieobecności. Dlatego postanowiliśmy stworzyć zespół nauczycieli interwencyjnych - tłumaczy Rybarska-Jarosz.

Pomysł jest prosty. Nauczycielami interwencyjnymi mają być emeryci oraz nieczynni zawodowo nauczyciele, którzy za gotowość do pracy będą otrzymywać ryczałt - 200 zł na rękę. Gmina podpisze z nimi umowę-zlecenie. Za każdą lekcję nauczyciel dostanie 30 zł brutto. Dyrektor, którego nauczyciel pójdzie na zwolnienie, będzie musiał poinformować wydział edukacji. Urzędnicy zadzwonią do nauczyciela emeryta i wskażą mu szkołę.

- W listopadzie i grudniu wielu nauczycieli jest na zwolnieniach i nie zawsze jest kim ich zastąpić. W ubiegłym roku musiałem zatrudnić nauczycielkę aż z Łodzi, bo nasza polonistka złamała nogę i nie było jej trzy miesiące - mówi Mariusz Zalewski, dyrektor największego w Goleniowie Gimnazjum nr 2. - To interes dla wszystkich stron. Emeryci będą mieli pracę, gmina nie będzie musiała płacić za drogie zastępstwa, a ja będę miał problem z głowy. Jest jeden warunek, emeryt ma naprawdę prowadzić zajęcia, a nie tylko pilnować klasę.

Brygada ma rozpocząć pracę w listopadzie. Na początek, gmina chce zatrudnić pięciu emerytowanych polonistów i matematyków. Jeżeli pomysł się sprawdzi, zostaną zatrudnieni nauczyciele innych przedmiotów. Nauczyciele interwencyjni będą prowadzić lekcje według programu w konkretnej klasie.

- Na razie prowadzimy rozmowy z kilkoma emerytami. Wyrazili już zainteresowanie. Jesteśmy otwarci także na nauczycieli, którzy nie pracują w szkołach i studentów ostatniego roku studiów - mówi Rybarska-Jarosz.

- Problem niezrealizowanych lekcji dotyczy szkół w całym województwie. Zjawisko jest dość powszechne, szczególnie jesienią i na wiosnę. Cierpią na tym przede wszystkim uczniowie klas, które kończą szkołę i zdają egzaminy - mówi Artur Gałęski, zachodniopomorski kurator oświaty. - Pod pomysłem podpisuję się obiema rękami. Jeżeli sprawdzi się w praktyce, to będziemy namawiać inne gminy do podobnych rozwiązań.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net