Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Doświadczenie wszech czasów i festiwal nauki

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 23.09.2008Eksperyment Younga, trzeci z listy 10 najważniejszych w dziejach ludzkości i uznawany za jeden z najpiękniejszych, można obejrzeć i usłyszeć w Szczecinie

Doświadczenie wszech czasów i festiwal nauki
Premierowy pokaz doświadczenia potwierdzającego, że światło jest falą, odbył się wczoraj o godz. 18 w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego ,,Cuma" przy ul. Monte Cassino. Z powodu trudności z przeprowadzeniem doświadczenia poza laboratorium, szczecińscy naukowcy przygotowali jego wersję akustyczną. Niestety, nie tak efektowną jak świetlna.

- Zasada jest taka sama, ale fala dźwięku jest dłuższa niż światła, więc łatwiej eksperyment pokazać. To doświadczenie, które obaliło teorię Newtona, według której światło składa się z cząstek - mówi prof. Jerzy Stelmach, dziekan wydziału matematyczno-informatycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Doświadczenie jest bardzo proste. Jedna osoba uderza młoteczkiem w kamerton, a druga, znajdująca się po drugiej stronie dźwiękochłonnej ściany z dwiema szczelinami, zasłoniwszy jedno ucho, szuka miejsc o mniejszej intensywności dźwięku.

- Dźwięk rozchodzi się tak jak światło, falami. W niektórych miejscach jest głośniej, a w niektórych ciszej - tłumaczył Łukasz Adamowicz, opiekun wystawy Eureka.

Każdy, kto chciałby przekonać się o prawdziwości tej teorii, może sam przeprowadzić doświadczenie. W ogrodzie schroniska pozostały kamerton, młoteczek i dźwiękochłonna ściana. Wejście - w ciągu dnia.

Ambitny projekt budowy w Szczecinie 10 doświadczeń, które miały największy wpływ na rozwój cywilizacji, realizują naukowcy z wydziału matematyczno-fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 2005 r. na wieży zamkowej można podziwiać wahadło Foucaulta, pokazujące ruch wirowy Ziemi wokół osi. Rok później w holu wydziału matematyczno-fizycznego US umieszczono replikę doświadczenia Cavendisha, mierzącego siły grawitacji.

Pokaz doświadczenia Younga zbiegł się w czasie z inauguracją VIII Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Przez cały tydzień na wszystkich szczecińskich uczelniach publicznych oraz uczelniach prywatnych będą odbywały się laboratoria, warsztaty i popołudniowe dyskusje przygotowane z myślą o mieszkańcach Szczecina. W sobotę 27 września będzie można pojechać na wycieczkę naukową m.in. do Wolińskiego lub Drawieńskiego Parku Narodowego, ogrodów w Przelewicach i Glinnej oraz Barlineckiego Parku Krajobrazowego. Udział w całodniowej wycieczce kosztuje 10 zł.

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie Noc Naukowców. W piątek, od godz. 16, na placu politechniki przy al. Piastów 48 staną namioty, w których naukowcy będą robić eksperymenty. Na godz. 19 zaplanowano pokaz laserów, a od godz. 21 koncert zespołów Big Fat Mama i Pogodno. Program festiwalu można znaleźć na stronie www.us.szc.pl/festiwal

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net