Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

60 lat V LO

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 29.09.2008Dzisiaj mamy nasze Pedros Cup w V LO - mówiła dyrektor "piątki" Hanna Bartnik do profesorów, prezydentów, pisarzy, dziennikarzy, słowem: absolwentów szkoły

60 lat V LO
- Przyjechali wyjątkowi pedagodzy i niesamowite gwiazdy absolwenci - wyjaśniała dalej Bartnik nawiązanie do mityngu lekkoatletycznego, który z udziałem światowej klasy sportowców niedawno odbył się w Szczecinie.

V Liceum Ogólnokształcące, przez lata najlepsze liceum w Szczecinie, świętuje 60 lat istnienia. Wczoraj absolwenci szkoły i nauczyciele spotkali się w odremontowanym budynku "piątki". Przy wejściu na zaproszonych absolwentów i emerytowanych nauczycieli czekał uczniowski komitet powitalny. Każdy z gości otrzymał publikację o szkole i szal z logo V LO.

Licealiści mogli na własne oczy zobaczyć, jak wiele znanych osób ukończyło ich szkołę. Obok nich na krzesłach zasiedli m.in.: krytyk literacki prof. Edward Balcerzan, prof. Włodzimierz Kuperberg z Uniwersytetu Auburn w Alabamie, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Waldemar Tarczyński, prof. Anna Frajlich-Zając z Uniwersytetu Columbia, dyrektor Teatru Współczesnego Zenon Butkiewicz, pisarz Artur Daniel Liskowacki. To V LO ukształtowało także obecnego prezydenta Szczecina Piotra Krzystka i jego zastępcę Beniamina Chochulskiego. Nauczycielką języka polskiego była tam wiceprezydent Elżbieta Masojć. Także były prezydent Bartłomiej Sochański to "piątkowicz".

- Czuję dumę, że wśród absolwentów są tak znamienite osoby. Mam nadzieję, że na 100-lecie szkoły i ja zostanę zaproszony - mówił Filip Mozol z II b.

Czyli w 2048 r., bo historia V LO rozpoczęła się w 1948 r. Wtedy przy ul. Małopolskiej 22 powstała Szkoła Ogólnokształcąca Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W 1957 r. szkoła zmieniała nazwę na V Liceum Ogólnokształcące, a jej patronem został Adam Asnyk. Przy ul. Ofiar Oświęcimia szkoła znajduje się od 1966 r. Od 60 lat V LO trzyma wysoki poziom i uważane jest za jedno z najlepszych w Szczecinie.

Spotkanie po latach było okazją do wspomnień dla "starej kadry".

- ,,Piątka" była kuźnią humanistów. Młodzież, która kończyła klasę humanistyczną, miała bardzo szeroki ogląd świata - wspominał Marian Kowalski, polonista, który uczył od 1956 r.

- Profesor Prajsnar wychował kilkunastu olimpijczyków. Pamiętam, że na przerwach zawsze otaczała go grupka młodzieży, która nie dawała mu spokoju i zadawała pytania - wspominał dyrektor Zdzisław Zacha.

- Nie lubiłem stawiać dwój. Odpytywałem do czasu, aż uczeń powie coś mądrego - wspominał 82-letni Mieczysław Prajsnar, nauczyciel fizyki.

Po uroczystej akademii absolwenci udali się na lekcje. Bartłomiej Sochański odpowiadał, dlaczego wybrał V LO. - Bo tu miałem najbliżej i tu szli moi przyjaciele. Egzaminy nie poszły mi najlepiej, dlatego trafiłem do klasy C. Nie była najgenialniejsza.

Obchody 60-lecia V LO będą trwały do niedzieli. W sobotę absolwenci spotkają się na akademii w Teatrze Współczesnym i balu, a w niedzielę na pikniku na Gubałówce.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net