Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

PS + AR = Uniwersytet Technologiczny

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 02.10.200862. i po raz ostatni pracownicy i studenci Politechniki Szczecińskiej rozpoczęli rok akademicki. 1 stycznia 2009 r. ich uczelnia i Akademia Rolnicza połączą się w jeden organizm i przyjmą nazwę Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

PS + AR = Uniwersytet Technologiczny
Historyczna, bo ostatnia inauguracja roku akademickiego na PS, odbyła się w środę w Filharmonii Szczecińskiej. Studenci pierwszego roku przybyli, by złożyć ślubowanie swojej uczelni i odebrać indeksy. - Chyba na krótko, bo za trzy miesiące czeka nas wymiana dokumentów. Ciekawe, czy będziemy musieli za nie płacić? - zastanawiał się Tomek Jędrzejowski, który rozpocznie naukę na kierunku mechatronika. - Trochę szkoda, bo szkół, których nazwa rozpoczyna się od słowa ,,zachodniopomorska", jest dużo, a Politechnika Szczecińska była tylko jedna.

- Ale może będzie więcej możliwości rozwoju i pieniędzy - odpowiedział Marek Kurosz, który dostał się na mechanikę i budowę maszyn.

Nowy rok akademicki na PS rozpoczęło ok. 10 tys. studentów (2,7 tys. na pierwszym roku). Ich przygoda z polibudą potrwa jednak tylko do końca grudnia. 1 stycznia staną się studentami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Podobny los czeka 6 tys. studentów Akademii Rolniczej, którzy 55. rok akademicki zainaugurują w piątek.

Fuzja szczecińskich uczelni stała się faktem we wtorek, gdy prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o utworzeniu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. - To nie koniec. To nowe otwarcie - mówił wczoraj prof. Władysław Kiernożycki, rektor PS. - Staniemy się uczelnią o większym potencjale, z większymi możliwościami dydaktycznymi i naukowymi. Fuzja będzie skutkowała wzrostem znaczenia kształcenia technicznego w Szczecinie.

Zadowolenia z połączenia nie krył także rektor Akademii Rolniczej, który przybył na uroczystość. Zdaniem prof. Jana Dawidowskiego, ZUT będzie dostawał więcej pieniędzy z budżetu państwa niż PS i AR osobno. - Ustawa o szkolnictwie wyższym preferuje silne uczelnie. Razem będziemy mogli skuteczniej sięgać także po pieniądze z funduszy europejskich i sektora gospodarczego.

Przybyli na uroczystość naukowcy nie ukrywali, że z żalem rozpoczynają ostatni rok akademicki na politechnice. - Politechnika to była firma rozpoznawana, ale fuzja jest pragmatyczna i konieczna - powiedział "Gazecie" prof. Mieczysław Wysiecki, rektor senior PS. - Czeka nas okres budowy nowego znaku firmowego. Na pewno tradycja politechniki będzie kontynuowana.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, oprócz wszystkich pracowników i studentów, przejmie mienie obydwu uczelni i ich zobowiązania finansowe. Po połączeniu, na 35 kierunkach (21 politechnicznych i 14 rolniczych) będzie studiowało ok. 16 tys. studentów. Wszystkie wydziały (sześć politechnicznych i cztery rolnicze) oraz instytuty i katedry zostaną zachowane. ZUT będzie miał 16 uprawnień do doktoryzowania oraz dziewięć do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Połączone zostaną studium języków obcych i wychowania fizycznego oraz administracja. Rektor nowej uczelni zostanie powołany przez minister nauki i szkolnictwa wyższego, a jego kadencja zakończy się 31 sierpnia 2010 r.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net