Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

US ma komputer jak z kosmosu

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 08.10.2008HAL 9000 to dla wszystkich miłośników literatury fantastycznej morderczy komputer z "Odysei Kosmicznej". Od wtorku imię to nosi najnowszy nabytek wydziału matematyczno-fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Nabytek niezwykły, bo dysponujący mocą 10 tys. zwykłych komputerów

US ma komputer jak z kosmosu
Klaster HPC (High Performance Computing), czyli grupa połączonych komputerów, będzie najszybszą i największą maszyną obliczeniową w Szczecinie.

Jest wysoka na 2 metry i szeroka na metr, ma moc obliczeniową 3 teraflops. W ciągu sekundy może wykonać 3 tys. operacji arytmetycznych. - To tyle, co 10 tys. domowych komputerów, które zostałyby połączone - mówi Tomasz Ławrynowicz, informatyk opiekujący się superkomputerem.

Urządzenie, które będzie pracowało na wydziale matematyczno-fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej, zostało ochrzczone imieniem HAL 9000. Tak samo nazywał się komputer w powieści Arthura C. Clarke'a "2001: Odyseja Kosmiczna", której ekranizację wyreżyserował w 1968 r. Stanley Kubrick.

- W książce i filmie HAL 9000 został zainstalowany na statku kosmicznym, który leciał na Jowisza. Był bardzo rozwinięty emocjonalnie i gdy udowodniono mu błąd, zbuntował się przeciwko załodze. Zgładził wszystkich oprócz dowódcy statku - przypomina prof. Franco Ferrari, fizyk i astrobiolog US, miłośnik fantastyki. - Nasz HAL na pewno nie będzie zabijał, tylko służył szczecińskim naukowcom i studentom.

HAL 9000 będzie wykorzystywany do wielkoskalowych symulacji numerycznych w astrofizyce. Dzięki skomplikowanym obliczeniom, zespół prof. Ewy Szuszkiewicz z Instytutu Fizyki będzie prowadził badania nad powstawaniem i ewolucją układów planetarnych.

- Badamy układy planetarne na wczesnym etapie ich powstawania. Dopiero gdy formują się z materii międzygwiazdowej. Pozostaje jeszcze bardzo wiele pytań, dlatego potrzebne są dokładne obliczenia - mówi Adam Łasny z Instytutu Fizyki US. - Mamy nadzieję, że nasze modele zostaną w przyszłości potwierdzone przez obserwacje.

HAL 9000 przyjechał do Szczecina z Holandii. Uniwersytet zapłacił za niego 320 tys. zł. - Sprzedaliśmy 40 takich superkomputerów na całym świecie - mówi Pieter van Kiet z firmy Cluster Vision, który przyjechał na US złożyć machinę. - Tej klasy komputery najchętniej kupowane są przez uczelnie oraz przedsiębiorstwa. Wykorzystywane są m.in. przy projektowaniu samolotów Airbus, samochodów wyścigowych oraz w medycynie.

HAL 9000 posiada 64 procesory Xeon E5450 i 256 rdzeni oraz 256 GB pamięci RAM. HAL będzie najszybszym komputerem w Szczecinie, ale nie w Polsce. 10 razy szybszy komputer GALERA (może wykonać 38 miliardów operacji arytmetycznych na sekundę) znajduje się na Politechnice Gdańskiej. Najszybszy system komputerowy na świecie, Blue Gene/L, zbudowany przez IBM, składa się z ponad 131 tys. procesorów i ma moc obliczeniową biliarda operacji na sekundę (jest 300 razy szybszy niż HAL 9000).

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net