Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Lekarski zjazd po latach

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 13.10.2008Z całego świata przybyli do Szczecina absolwenci Pomorskiej Akademii Medycznej. Spotkali się w sobotę w budynku przy ul. Rybackiej z okazji 60-lecia swojej uczelni

Lekarski zjazd po latach
- Jak widzicie, wszystko się tu zmieniło, ale duch uczelni pozostał - powitał ich rektor PAM, prof. Przemysław Nowicki. - Jesteśmy niepowtarzalni. Nasza uczelnia stoi absolwentami. Jesteśmy wam wdzięczni, że nawet w najdalszych zakątkach świata jesteście rozpoznawani jako absolwenci Pomorskiej Akademii Medycznej.

W ok. 200-osobowym gronie gości było m.in. czworo lekarzy, którzy uczelnię skończyli w pierwszych latach jej działalności. Wśród nich Andrzej Pertkiewicz. - Jestem chyba najstarszym czynnym radiologiem. Pracuję nieprzerwanie od 1955 r. - mówił. - W moim wieku to świetna gimnastyka umysłu, a poza tym mam co robić.

W 1954 r. PAM ukończyła profesor Irena Fiedorowicz-Fabrycy. Do emerytury pracowała na uczelni. - Nasz rok był bardzo udany - wspominała. - Kilku kolegów zostało profesorami, jeden ma tytuł doctora honoris causa, jeden jest rektorem. Na moim roku niektórzy koledzy byli starsi nawet o osiem lat. Przed chwilą podszedł do mnie jakiś starszy pan i powiedział, że uczyłam go interny. Po kilkudziesięciu latach dowiedziałam się, że nikt niczego nie pamiętał po zajęciach, bo tylko się we mnie wpatrywali. My też wspominamy naszych nauczycieli. Szczególnie profesora Andrzeja Nieczajewa, który ma teraz 93 lata.

W ciągu 60 lat Pomorską Akademię Medyczną opuściło ponad 9 tys. lekarzy oraz prawie 4 tys. stomatologów. - Niektóre roczniki spotykają się nawet co dwa lata. Kolejny zjazd dla wszystkich odbędzie się dopiero za 10 lat - mówiła Jolanta Popowicz, organizatorka sobotniego spotkania. - Widać, że przyjechały głównie osoby starsze. Absolwentów z lat 90. nie ma prawie wcale. Są jeszcze za młodzi. Oni będą się spotykać za 30-40 lat.

Na spotkanie z kolegami aż ze Stanów Zjednoczonych przyjechał Wiesław Jakubowski, który dyplom lekarski uzyskał w 1975 r. Na co dzień mieszka i pracuje w Corpus Christi w Teksasie. - Przyjechałem specjalnie na ten zjazd. Na roku było około 140 osób. Teraz widujemy się raz na kilka lub kilkanaście lat. Po tak długiej przerwie musimy się poznawać na nowo. Ale jest trochę czasu, bo wraz z kolegami zatrzymaliśmy się w hotelu - cieszył się.

Spotkanie i piknik na dziedzińcu rektoratu PAM przy ul. Rybackiej trwały do późnego wieczora.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net