Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Dzień nauczycielki polskiej i niemieckiej

Szczeciński Informator Edukacyjny, 14.10.2008Święto Edukacji Narodowej, potocznie zwane Dniem Nauczyciela, obchodzi dziś ponad 8 tys. szczecińskich pedagogów oraz 2,7 tys. pracowników niepedagogicznych

Dzień nauczycielki polskiej i niemieckiej

W większości szkół lekcje są odwołane, a uczniowie przyjdą na akademie i obdarują swoich nauczycieli kwiatami. Najlepsi pedagodzy mogą liczyć na okolicznościowe nagrody od miasta, kuratorium i ministerstwa. Najpierw o godz. 11 na Zamku Książąt Pomorskich z nauczycielami spotka się zachodniopomorski kurator oświaty. Miejskie obchody Dnia Nauczyciela odbędą się w Teatrze Współczesnym o godz. 16.

Już w poniedziałek 16 nauczycieli odebrało nagrody z rąk marszałka województwa w nowej siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jako jedyna odznakę Gryfa Pomorskiego za zasługi dla Pomorza Zachodniego otrzymała Barbara Pożoga, nauczycielka historii z Gimnazjum nr 12 przy ul. Świętoborzyców, która promuje szkolną turystykę krajoznawczą i popularyzuje historię Pomorza Zachodniego.

Panią Barbarę poprosiliśmy, by opowiedziała nam, jak wygląda świąteczny, a jak zwykły dzień polskiego nauczyciela. Obok, dla porównania, analogiczna rozmówka z nauczycielką z Kolonii w Niemczech Ariane Plangger.

Mówi Barbara Pożoga z Gimnazjum nr 12

Mikołaj Radomski: Jak wygląda Dzień Nauczyciela w pani szkole?

Barbara Pożoga: Pierwsze klasy będą miały otrzęsiny. Pozostali spotkają się z wychowawcami. Nauczyciele pójdą na uroczysty obiad połączony z wręczeniem nagród.

A jaki jest normalny dzień nauczyciela?

Wstaję ok. 6 rano. Godzinę jadę autobusem do szkoły. Lekcje zaczynam o godz. 8. Zazwyczaj mam ich pięć, ale czasem trzy, a czasem osiem. Między lekcjami są dyżury na korytarzu. Ze szkoły wychodzę ok. godz. 15-16. Przygotowanie do zajęć zajmuje mi dwie, trzy godziny. 18-godzinny tydzień pracy jest mitem. Pracę bierzemy do domów. Dodatkowo prowadzę Szczeciński Klub Wędrowców ,,Pełzaki" i przygotowuję uczniów do konkursów historycznych. W soboty wychodzę z uczniami na rajdy. Raz w miesiącu są zebrania z rodzicami i konsultacje.

To obowiązek czy pasja?

I jedno, i drugie. Myślę, że większość nauczycieli traktuje swój zawód jak misję. Widać to szczególnie, gdy przeżywają sukcesy i porażki swoich uczniów.

Uczniowie to doceniają?

Chyba tak. Udało mi się stworzyć grupę, z którą cały czas utrzymujemy kontakt. Nawet absolwenci przychodzą ze swoimi problemami. Im większy rozrabiaka, tym głośniej pozdrawia z drugiej strony ulicy. Moglibyśmy mieć silniejszy autorytet, ale nie mamy wsparcia ze strony rodziców i mediów.

Jakie obawy mają nauczyciele?

Boimy się ciągłych zmian w ministerstwie, ograniczenia Karty nauczyciela i zmian przepisów emerytalnych.

A pani kiedy będzie chciała przejść na emeryturę?

60-letniemu nauczycielowi jest już dość trudno znaleźć wspólny język z nastolatkami.

Musi pani dorabiać?

Nie mam na to czasu. Jestem społecznym przewodnikiem po mieście i kilku regionach w Polsce. Jako nauczyciel dyplomowany dostaję ok. 2 tys. zł na rękę. Dodatkowo zarobić można tylko na zastępstwach.

 

Jak spędziła pani wakacje?

Co roku organizuję obozy wędrowne i jeżdżę na kolonie w góry, więc - tak naprawdę - dalej pracuję.

Rozmawiał Mikołaj Radomski

Mówi Ariane Plangger z Grundschule w Kolonii

Aleks Kuehl: Jak wygląda święto nauczycieli w Niemczech?

Ariane Plangger: O ile wiem, takie święto było w dawnej NRD. Teraz nie ma ani kwiatów, ani prezentów.

A jak wygląda pani zwykły dzień pracy?

Wstaję o 6 rano i o 7.30 jestem już w szkole. Lekcje zaczynamy o godz. 8. Jestem nauczycielką czwartej klasy i po pierwszej lekcji jest przerwa na śniadanie. Lekcje kończę ok. godz. 13.30. W naszej szkole uczniowie mogą zostać po lekcjach na obiad i odrabiać lekcje. Szkoła jest zamykana o godz. 15. W tygodniu pracuję 28 godzin. Wakacje i ferie mamy sześć razy w roku. W sumie - ok. 14 tygodni wolnego.

Zawód nauczyciela to misja?

Nauczyciel w Niemczech ma wiele przywilejów. Praca jest pewna i bezpieczna. Czas pracy nie jest normowany, jak urzędników. Po urodzeniu dziecka można przez pewien czas pracować na pół etatu i dostawać te same pieniądze.

Niemieccy nauczyciele nie mają żadnych obaw?

Bardzo boją się wypalenia. Szczególnie dużą presję czuć ze strony rodziców i samych uczniów, którzy przychodzą ze swoimi problemami. Dlatego nauczyciele są grupą zawodową, którą najczęściej dotyka wypalenie. Na inne rzeczy się nie skarżą.

A kiedy odchodzi się na emeryturę w Niemczech?

Chyba w wieku 65 lat. Dokładnie nie wiem, bo na razie o tym nie myślałam.

Musi pani dorabiać, czy pensje są wystarczające?

Mogłabym dawać korepetycje, ale nie muszę. Zarabiam 2,4 tys. euro na rękę. O ile wiem, niemieccy nauczyciele są najlepiej opłacani na świecie. Co dwa lata możemy liczyć na podwyżkę o ok. 100-200 euro.

Gdzie spędziła pani wakacje?

W tym roku odpoczywałam w Turcji, w Stambule.

Rozmawiał Aleks Kuehl


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net