Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Fizyka dla wszystkich, czyli jak działa ciśnienie?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 13.09.2007Cztery osoby próbowały rozerwać dwa złożone garnki, spomiędzy których wypompowano powietrze.

Fizyka dla wszystkich, czyli jak działa ciśnienie?
Doświadczenie, zaprezentowane wczoraj w auli Politechniki Szczecińskiej w ramach pokazu "Ziemia - wirująca planeta", dowodzi istnienia ciśnienia atmosferycznego. Eksperyment jest powtórzeniem doświadczenia przeprowadzonego w 1654 r. w Magdeburgu. Przygotował go zespół dra Jerzego Jarosza z Uniwersytetu Śląskiego.

Rozmowa z Johnem D. Barrowem

O swojej pracy i miejscu człowieka we wszechświecie opowiada profesor Uniwersytetu w Cambridge, goszczący na szczecińskim zjeździe fizyków.

Mikołaj Radomski: Chętnie popularyzuje Pan osiągnięcia nauki.

Prof. John D. Barrow: Każdy naukowiec ma obowiązek dzielenia się swoją wiedzą i dokonaniami. To społeczeństwo płaci za badania, które prowadzimy. Oczywiście, innym językiem rozmawiam z szerokim odbiorcą, a inaczej ze studentami.

Łączy Pan wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, astronomii, kosmologii i filozofii.

Próbuję ogarnąć wszystkie te dyscypliny, jednak najbardziej czuję się kosmologiem. To nauka, która przenika inne: matematykę, fizykę i biologię. Ma również wydźwięk filozoficzny i teologiczny. Stawia pytania, kim jesteśmy we Wszechświecie, dokąd dążymy, czym jest nieskończoność i nicość.

Dokąd zatem zmierzamy?

Nauka nie wyklucza, że Wszechświat ma jakiś plan, że został uporządkowany przez Boga. Ale jesteśmy teraz w bardzo szczególnym momencie historii Ziemi. Od nas zależy, czy przetrwamy i jaką drogę wybierzemy.

Czy poza Ziemią może istnieć życie?

Na pewno. Może nawet bliżej niż nam się wydaje. Może nikt nie nawiązał z nami kontaktu, bo jesteśmy za mało interesujący.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net