Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Uczniowie do kultury, Schooltura do szkół

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 16.10.2008Co zrobić, żeby młodym szczecinianom chciało się chodzić do teatrów, muzeów i galerii?

Potrzebę korzystania z kultury ma w nich wykształcić projekt "Scooltury 2026". Wczoraj pomysłodawcy przedstawili go radnym komisji kultury rady miasta. Miałby przebiegać w trzech etapach. Pierwszy - przewidziany na rok przyszły, dotyczyłby prezentacji najmłodszym kulturalnej specyfiki i tożsamości miasta. Drugi, realizowany w 2010 r., skupiłby się na przygotowaniu ich do odbioru kultury, koncertów, wystaw, spektakli. W 2011 r. pomysłodawcy proponują działania mobilizujące dzieci i młodzież do własnej twórczej aktywności.

- Chodzi o pobudzenie tożsamości młodych mieszkańców, by poprzez pryzmat kultury utożsamiali się z tym, co nas otacza - mówi Paweł Osuchowski, koordynator Europejskiej Stolicy Kultury 2016, współtwórca projektu.

- Szkoły uczestniczą w życiu kulturalnym - zapewnia Lidia Rogaś, dyrektor wydziału oświaty UM i wylicza: - Szkoły podstawowe średnio 43 razy w roku, gimnazja 23. W liceach jest kiepsko: tylko cztery wyjścia w roku.

- Jednak edukacja kulturalna nie ma charakteru systemowego - zauważa Paweł Majewski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. - Korzystanie z tej oferty jest uzależnione od woli, zaangażowania, energii szczecińskich nauczycieli.

Paweł Bartnik, przewodniczący komisji kultury rady miasta zaproponował, by w sprawie "Scooltury 2016" współpracę nawiązały wydział kultury i oświaty. Urzędnicy mają zastanowić się, czy i jak ten program realizować. - W szkołach najważniejszy jest egzamin - przyznał Bartnik. - Uzbroiliśmy się w miarki. Ale ja przekonywałem córkę, że zwiedzanie Berlina będzie cenniejsza od dnia w szkole.Dla Gazety

Jolanta Drabik, nauczycielka w Przedszkolu nr 65 ,,Zatoczka"

Odkąd pamiętam, dzieci w przedszkolach odwiedzają instytucje kultury. Nasze maluchy siedem razy do roku są w muzeum. Raz na miesiąc zapraszamy grupę teatralną do przedszkola. Cztery razy w roku odwiedzają nas aktorzy Teatru Polskiego. Ale dla dzieci spotkań z kulturą nigdy za wiele. Istotne, by za programem miejskim poszły konkretne pieniądze i został przygotowany atrakcyjnie. Pomysł zwiedzania instytucji zza kulis powinien się przyjąć. Dzieciakom bardzo będzie się podobała wizyta w garderobie, szczególnie gdy będą mogły założyć peruki czy pomalować twarze. Takie zwiedzanie na pewno pozytywnie i na długo zapamiętają.

not. mur

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net