Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Mniej stypendialnych prymusów, ale za to jakich

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 05.11.2008208 najzdolniejszych uczniów zasłużyło na stypendia premiera i ministra. To mniej niż rok temu

Mniej stypendialnych prymusów, ale za to jakich
W 2007 r. stypendia za szczególne osiągnięcia otrzymało 240 uczniów. - Nie liczba jest najważniejsza, ale to, że nasze województwo nadal utrzymuje się w czołówce krajowej - ocenia Artur Gałęski, zachodniopomorski kurator oświaty. - Mamy dużo zdolnych młodych ludzi, coraz więcej w naukach ścisłych.

Stypendia premiera otrzymało 190 uczniów - z każdej szkoły jedna osoba, która na koniec roku miała najwyższą średnią i szczególne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie. W sali I LO przy al. Piastów dyplomy odebrało 115 uczniów (pozostali w Koszalinie). Każdy ze stypendystów premiera będzie otrzymywał co miesiąc 258 zł. Magdalena Bilska, uczennica trzeciej klasy LO w Centrum Kształcenia Sportowego, miała średnią 5,4, a jej powieść ,,Narkotyki i droga donikąd" zdobyła drugie miejsce w konkursie dla młodych pisarzy. - Nie wiem, na co wydam pieniądze. Pewnie na kurs językowy albo korepetycje do matury - mówi.

Tylko 18 uczniów (dwa razy mniej niż w roku ubiegłym) otrzymało stypendia MEN. To najlepsi z najlepszych, którzy mają wybitne osiągnięcia naukowe, są laureatami olimpiad, mają indywidualny tok nauki, są mistrzami sportu. W całym kraju minister wyróżnił w ten sposób 300 uczniów. Każdy z nich otrzyma jednorazowo 3,2 tys. zł.

Najmłodszym stypendystą ministra został Jan Kreft, uczeń pierwszej klasy XIII LO przy ul. Unisławy. Wyróżnił się jeszcze, gdy był uczniem Gimnazjum nr 16 przy XIII LO. Został laureatem ogólnopolskiej olimpiady geograficznej i nautologicznej. - Nie jestem typem jakiegoś eksploratora, ale lubię podróże - mówi. - Nadal będę startował w olimpiadach, ale nie nastawiam się na zwycięstwo. Najważniejsze, by być w gronie laureatów.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net