Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Absolwenci trzynastki wybierają stolicę

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 02.12.2008Co czwarty uczeń najlepszego w Polsce szczecińskiego XIII LO, na studia wyjeżdża do Warszawy. Stolica kusi prestiżowymi uczelniami, nauką na wysokim poziomie i perspektywą kariery

Absolwenci trzynastki wybierają stolicę
W 2007 r. spośród 103 absolwentów ,,trzynastki" w Szczecinie pozostały 33 osoby. Największa grupa, 29 absolwentów, wybrała studia w Warszawie, 10 wyjechało na zagraniczne uczelnie. Pozostali trafili do Wrocławia i Poznania. Także w tym roku, maturzyści z XIII LO najchętniej wybierali studia w Warszawie. Ze 120 absolwentów wyjechało tam 30 osób. Najwięcej z klasy olimpijskiej - 16 absolwentów. Taki trend utrzymuje się od pięciu lat. Dlaczego?

- Jak ktoś myśli o poważnym studiowaniu, to wyjeżdża ze Szczecina - uważa Michał Szuma, nauczyciel matematyki w "trzynastce".

- W Szczecinie zostają ci, którzy wybierają Pomorską Akademię Medyczną, uczniowie, których nie stać na wyjazd do stolicy lub ci, którym wygodnie zostać z rodzicami - dodaje dyrektor szkoły Cezary Urban.

Najczęściej absolwenci XIII LO wybierają studia na Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej i Szkole Głównej Handlowej. Studiują prawo, matematykę z informatyką oraz indywidualne kierunki międzywydziałowe. Cezary Urban, który jest posłem na Sejm, często spotyka się w stolicy ze swoimi dawnymi uczniami i wie, że dobrze sobie radzą. - Nie mają problemów z nauką. Niektórzy studiują i pracują w kancelariach prawniczych lub firmach informatycznych. Tam robią karierę. Jeden jest szefem rekrutacji w Googlach, inny zajmuje kierownicze stanowisko w brytyjskiej firmie - wylicza dyrektor Urban.

O zaletach studiowania w Warszawie uczniowie ,,trzynastki" dowiadują się od swoich starszych kolegów, którzy już w stolicy mieszkają. Jednym z nich jest Bartek Ostrowski, student prawa i stosunków międzynarodowych na UW. - Przekonuję ich, że w Warszawie można realizować swoje plany i spełniać marzenia - podkreśla Bartek. - Kiedy pierwszy raz wysiadłem na Dworcu Centralnym, chciałem wracać. Ale Warszawa to uczelnie z renomą, wysoki poziom studiów, ogromny rynek pracy. No i oczywiście dużo dzieje się w kulturze.

Krzysztof Dopiera z klasy trzeciej ogólnej zdradza, że z jego klasy do stolicy planuje wyjechać 16 osób. - Niestety, szczecińskie uczelnie nie są atrakcyjne. Wybieramy Warszawę z powodu jakości studiów. To główna przyczyna - twierdzi.

- Wybieram się na SGH. W rankingu Financial Times to 27. uczelnia ekonomiczna na świecie. Wiem, że trzeba będzie dużo pracować, ale wyzwań się nie boję. Po czwartym roku chciałbym wyjechać na studia do USA. Dla mnie Warszawa to tylko przystanek - deklaruje Grzegorz Michalski z trzeciej klasy ogólnej i finalista konkursu wiedzy o chemii, pochodzący z Drawska Pomorskiego.

- Droga jest już przetarta. Mam trzech starszych kolegów, którzy studiują mechatronikę w Warszawie. Wynajmują wspólnie mieszkanie. Być może zamieszkam razem z nimi - mówi Michał Cichowski, uczeń trzeciej klasy olimpijskiej, finalista ogólnopolskiej olimpiady fizycznej.

Dyrektor Urban jest dumny, że jego uczniowie radzą sobie w stolicy, ale też żałuje, że nie zostają w Szczecinie. - Nie ma narzędzi by ich zatrzymać. Stypendia niczego nie zmienią. Większość uczniów trzeciej klasy gimnazjum nr 16, które działa przy naszym liceum, już teraz wie gdzie będzie studiować. I nie będzie to Szczecin.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net