Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Rekordowe inwestycje w szczecińskiej oświacie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.12.2008Ponad 78 mln zł wyda w przyszłym roku miasto na budowę i remonty szkół, przedszkoli i boisk. To cztery razy więcej niż w 2008 r.

Rekordowe inwestycje w szczecińskiej oświacie
Ruszy budowa nowej szkoły na Warszewie, nowych boisk, euroregionalnej mariny w Dąbiu. Szkoły będą docieplone, a baseny wyremontowane.

- Jeszcze nigdy w budżecie nie udało się wygospodarować tak dużych środków na inwestycje oświatowe - chwaliła się wczoraj radnym z komisji edukacji wiceprezydent Elżbieta Masojć. - Budżet jest proinwestycyjny i bezpieczny. Ewentualne wstrząsy finansowe nie są w stanie mu zagrozić.

W 2009 r. na oświatę Szczecin wyda ok. 480 mln zł. Z kasy państwa wpłynie subwencja oświatowa w kwocie ok. 295 mln zł (w 2008 r. subwencja wyniosła 268 mln). Resztę pokryje budżet miasta.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 22 mln zł, pójdzie na pierwszy etap budowy szkoły na Warszewie (wykonawca ma wejść na plac budowy już w pierwszym kwartale 2009 r.). 10 mln zł będą kosztowały dalsze prace przy budowie sali gimnastycznej i stołówki przy Zespole Szkół nr 13 w Wielgowie. Tyle samo pieniędzy zostanie wydanych na budowę boisk (tzw. orlików) i osiedlowych centrów sportowych. Poprawią się także warunki na szkolnych basenach. Na remonty łazienek przy basenie w Gimnazjum nr 3 przy ul. Malczewskiego, wymianę okien na basenie przy SP 51 przy ul. Jodłowej i gruntowny remont basenu Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla zapisano w budżecie ponad 14 mln zł. Zacznie się też rozbudowa - na bazie Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży w Dąbiu - Euroregionalnego Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. W sumie przez 3 lata miasto wyda na ten cel ponad 36 mln zł.

W kasie miasta znajdą się także pieniądze na remonty szkolnych budynków. 7 mln zł będzie kosztować ich ocieplanie, 3 mln - wymiana okien, 3 mln - remonty toalet i posadzek, 700 tys. zł - naprawy dachów. Ile dostaną poszczególne szkoły? Jeszcze nie wiadomo, bo pieniądze zapisano według zadań.

Cieszyć się już mogą za to w SP 47 przy ul. Jagiellońskiej (dostanie 2 mln zł na remont sali gimnastycznej), Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia (dostanie 700 tys. zł na remont) oraz Zespole Szkół Ogrodniczych w Zdrojach (tam powstanie szklarnia za 250 tys. zł).

- To oczywiście dużo, ale co z przedszkolami? - dopytywał radny SLD Jędrzej Wijas. - W budżecie nie ma ani złotówki na budowę nowego przedszkola, a podwórka i ogródki w pozostałych są w opłakanym stanie.

- Miasto chce zaproponować preferencyjne warunki prywatnym inwestorom, którzy mogliby wybudować cztery prywatne przedszkola. Rotary Club obiecał wyposażyć cztery place zabaw - odpowiedziała dyrektor wydziału oświaty Lidia Rogaś.

Dziś w tej sprawie odbędzie się wspólne posiedzenie komisji budżetu i finansów, edukacji i kultury oraz budownictwa i mieszkalnictwa.

Niestety, są też cięcia. Mniej niż w roku ubiegłym miasto przeznaczy na tzw. programy jakościowe, czyli pracę z uczniem zdolnym, wspieranie nauki języków obcych i wspomaganie uczniów słabszych. - Każdy z tych programów został przycięty o 100-200 tys. zł. Czy nasze szkoły są tak dobre, że nie trzeba ich wspierać? - pytał radny PiS (były kurator oświaty) Maciej Kopeć.

Zdaniem wiceprezydent Masojć, kwota zapisana na ten cel jest wystarczająca. Programy naprawcze finansowane z kasy miasta prowadzone są w 57 szczecińskich szkołach. W ich ramach odbywają są dodatkowe zajęcia z poszczególnych przedmiotów. Pieniędzy w budżecie przeznaczono mniej, bo w mijającym roku dyrektorzy nie byli w stanie wszystkich wydać.

- Oszczędności z restrukturyzacji przekazaliśmy na programy jakościowe - wyjaśniała wiceprezydent. - Okazało się, że dyrektorzy zwracali środki, bo z różnych przyczyn nie zostały wykorzystane. Bywały sytuacje, że zajęcia nie odbyły się, bo uczniowie rezygnowali lub nauczyciele, którzy je prowadzili, szli na urlop.

W 2008 r. na programy jakościowe miasto przeznaczyło ponad 2,5 mln zł. W przyszłym roku da ok. 2 mln zł.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net