Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Czy przedszkola w Szczecinie to biznes?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 12.12.2008Cztery działki na terenie Szczecina mają zostać wydzierżawione na preferencyjnych warunkach inwestorom, którzy zgodzą się zbudować na nich przedszkola. Nie wiadomo jednak, czy znajdą się chętni, bo nie ma pewności, czy da się na tym zarobić

Czy przedszkola w Szczecinie to biznes?
Przedszkola miałyby powstać na Warszewie (przy ul. Duńskiej, naprzeciwko Netto), os. Bukowym (przy ul. Pomarańczowej), Gumieńcach (u zbiegu ul. Zabużańskiej i Źródlanej) i Osowie (u zbiegu ul. Wiśniowej i Uroczej). Przygotowano już wstępny projekt umowy, jaki inwestorzy mieliby podpisywać z miastem. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby pomóc miastu w rozwiązaniu problemu braku miejsc w przedszkolach, mogliby liczyć na preferencyjne warunki (w szczecińskich przedszkolach każdego roku brakuje miejsc dla kilkuset dzieci).

Preferencyjne warunki to: dzierżawa gruntów przez 30 lat za minimalne stawki (zostałyby określone podczas przetargu), zwolnienie z opłaty czynszu podczas budowy przedszkoli i możliwość ubiegania się o zakup gruntów po 12 latach.

- Czynsz wywoławczy podczas przetargu mógłby wynieść symboliczną złotówkę. Kto da więcej, ten przetarg wygra i zbuduje przedszkole - tłumaczy wiceprezydent Beniamin Chochulski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie treści umowy. - To bardzo korzystne. Dziś roczne stawki czynszu gruntów miejskich to ok. 3 proc. wartości nieruchomości.

Umowa zakłada także, że inwestor będzie mógł prowadzić w przedszkolu dodatkową działalność, która nie będzie z nim kolidowała.

- Nie będzie mógł otworzyć banku lub sklepu, ale będzie mógł wynajmować salę na gabinet medyczny lub lekcje języków obcych czy szkołę tańca - tłumaczy Marcin Wajdziak, p.o. dyrektora wydziału gospodarki nieruchomościami.

Ze względu na to, że warunki są bardzo korzystne, miasto chce się zabezpieczyć przed nieuczciwymi inwestorami, którzy nie wywiążą się z umowy. Jeżeli inwestor nie zbuduje przedszkola w określonym terminie, umowa zostanie rozwiązana i przedsiębiorca zapłaci karę (0,5 lub 1 mln zł).

- Nie mamy gwarancji, że do przetargu staną same anioły i nie wygra go jakiś hiszpański inwestor. Umowa musi być bardzo precyzyjna i chronić interes miasta - tłumaczy Chochulski.

Przedszkola niepubliczne miałyby otrzymywać co najmniej 75 proc. dotacji na każde dziecko, jaka z kasy miasta przekazywana jest do przedszkoli publicznych (dziś ok. 412 zł miesięcznie na jedno dziecko).

Czy biznes będzie opłacalny? Nie wiadomo. Autorzy projektu nie przygotowali kalkulacji ani żadnego biznes planu.

- Nikt nie zrobi na tym kokosów, dlatego potrzebne są preferencyjne warunki. Dziś niepubliczne przedszkola są oblegane. Rodzice zapisują dzieci kilka lat wcześniej, a na Warszewie czy na os. Bukowym przedszkola można budować w ciemno - tłumaczy jedna z autorek pomysłu, radna PO Judyta Lemm.

Umowa nie precyzuje, ile za miejsce w niepublicznym przedszkolu mieliby płacić rodzice.

- Nie możemy określić już teraz, jakie czesne będzie gwarantowało opłacalność takiego przedsięwzięcia - tłumaczy Wajdziak.

- Ceny ustali rynek. Jeżeli ktoś zażąda 2 tys. zł czesnego, to nikt nie zapisze tam dzieci. Ceny powinny być podobne do tych, jakie są w innych przedszkolach niepublicznych - mówi radna PO Katarzyna Marlicz, współautorka pomysłu.

Warunki umowy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone. Miasto chce, by teraz swoje propozycje i uwagi złożyli potencjalni inwestorzy. Autorzy projektu liczą na to, że przetarg na budowę przedszkoli mógłby zostać rozpisany w I kwartale 2009 r.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net