Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Cenne rękopisy są już w Książnicy

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 20.01.2009Rękopisy wierszy, m.in. Gałczyńskiego i Różewicza znalazły się w zbiorach kupionych przez Książnicę Pomorską od literaturoznawcy prof. Henryka Markiewicza

Cenne rękopisy są już w Książnicy
Do Szczecina dotarła już pierwsza część zbiorów. Pracownicy Książnicy na miejscu w domu profesora ustalają zawartość kolejnej.

- Biblioteka jest nienagannie zorganizowana, bardzo uporządkowana. Wiele z książek, które już do nas trafiły, zawiera osobiste dedykacje - mówi Cecylia Judek, sekretarz naukowy Książnicy. Dedykacje były wpisywane bezpośrednio na karty tytułowe bądź dołączane w formie osobistych liścików. - Pochodzą nie tylko od autorów książek, ale i od ich tłumaczy. Do wielu egzemplarzy pan profesor dołączał również wycinki z gazet czy inne elementy poświadczające fakty z życia kulturalno-społecznego - dodaje Judek.

Dla osób badających obecnie księgozbiór szczególnie cenne są rękopisy zebrane i przekazane przez profesora. Wśród brulionów i czystopisów m.in. Tadeusza Różewicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego znalazły się ich wiersze. Jakie? Na razie pracownicy Książnicy nie podają.

Z kolei wśród nadawców i adresatów korespondencji, którą prowadził profesor, pojawiają się nazwiska Marii Janion, Leszka Kołakowskiego czy Stanisława Lema.

Biblioteka obejmuje ponadto pozycje, które przez lata funkcjonowały w drugim obiegu, dzisiaj często już niedostępne i tym bardziej cenne.

- Te materiały, które już trafiły do Szczecina, będzie trzeba badać przez lata, to podstawa niejednej pracy doktorskiej czy habilitacyjnej - cieszy się Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. - Od czasu przejęcia zbiorów Stefana Flukowskiego to chyba największe tego typu bibliotekoznawcze przedsięwzięcie w regionie.

Według dyrektora te zbiory przyciągną do Książnicy naukowców z całej Polski oraz z zagranicy.

Ich opracowanie potrwa co najmniej trzy lata.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net