Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Supergimnazja rozpoczynają nabór uczniów

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 16.02.2009Od poniedziałku szóstoklasiści mogą składać dokumenty do gimnazjów nierejonowych. W sześciu elitarnych szkołach czeka na nich 480 miejsc

To najlepsze szczecińskie gimnazja przy elitarnych liceach. Do wyboru jest sześć szkół. Cztery z nich to gimnazja dwujęzyczne, w których część lekcji prowadzona jest w języku obcym: Gimnazjum nr 14 w ZSO nr 4 przy ul. Romera (klasa dwujęzyczna z włoskim), Gimnazjum nr 32 w ZSO nr 2 przy ul. Kopernika (dwie klasy dwujęzyczne z hiszpańskim i jedna z angielskim), Gimnazjum nr 42 w ZSO nr 6 przy pl. Mariackim (trzy klasy dwujęzyczne: z angielskim, niemieckim, francuskim), Gimnazjum nr 46 w ZSO nr 1 przy ul. Ofiar Oświęcimia (dwie klasy matematyczne dwujęzyczne z angielskim).
 

Nabór rozpoczyna się także do Gimnazjum nr 16 przy najlepszym w Polsce XIII LO przy ul. Unisławy (dwie klasy matematyczne i dwie ogólne) oraz, po raz pierwszy, do Gimnazjum Katolickiego przy pl. św. Ottona (dwie klasy z rozszerzonym angielskim i jedna z niemieckim). Nabór potrwa do 27 lutego. W sześciu szkołach na najzdolniejszych szczecińskich szóstoklasistów czeka w sumie ok. 480 miejsc w 16 klasach. Do gimnazjum bez obwodu startować może każdy szóstoklasista.
O przyjęciu zadecydują oceny ze świadectwa klasy V (decydują przedmioty w zależności od profilu klasy), szczególne osiągnięcia oraz wynik egzaminów. Kandydaci do szkół dwujęzycznych będą musieli napisać test predyspozycji językowych. Do klas ogólnej i matematycznej - sprawdzian z matematyki i wiedzy ogólnej.
 

Egzaminy rozpoczną się 3 marca i potrwają do 12 marca. Każdy kandydat może zdawać do trzech szkół, ale musi wcześniej określić gimnazjum pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Test predyspozycji językowych do wszystkich szkół dwujęzycznych jest taki sam i odbędzie się w jednym terminie we wszystkich szkołach. Tak samo sprawdziany wiedzy ogólnej i z matematyki. Jeżeli kandydat złożył papiery do kilku szkół dwujęzycznych, test predyspozycji językowych napisze tylko raz. O przyjęciu do poszczególnych klas zadecyduje system komputerowy.
 

Listy przyjętych zawisną 20 marca. Do 27 lutego kandydaci muszą dostarczyć do szkoły podanie (można je wydrukować ze strony www.nabor.szczecin.pcss.pl lub otrzymać w gimnazjum), świadectwo ukończenia klasy V, oceny z pierwszego półrocza VI klasy szóstej oraz potwierdzenia szczególnych osiągnięć.
 
W ubiegłym roku chętnych do gimnazjów było dwa razy więcej niż miejsc. Egzaminy pisało 617 szóstoklasistów, przyjęto 350 osób. Największym zainteresowaniem cieszyło się Gimnazjum nr 42, w którym o jedno miejsce walczyło ponad sześciu szóstoklasistów oraz Gimnazjum nr 46 (5,5 kandydata na jedno miejsce). Najmniej chętnych (1,5 kandydata na miejsce) zdawało do dwujęzycznej klasy z językiem włoskim w Gimnazjum nr 14.
 
Uczniowie, którzy nie dostaną się do gimnazjów nierejonowych, będą brali udział w rekrutacji do pozostałych gimnazjów. Rozpocznie się 18 marca.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net