Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Odchudzić tornistry szczecińskich pierwszaków!

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 17.02.2009Drugi komplet podręczników dla uczniów obiecywali dwa tygodnie temu radni PO. Teraz projekt uchwały w tej sprawie leży w szufladzie, choć od września do szczecińskich szkół pójdzie wielu sześciolatków

Odchudzić tornistry szczecińskich pierwszaków!
Pomysł był prosty. Miasto miało kupić drugi komplet podręczników dla pierwszoklasistów. Swoje książki dzieci mogłyby trzymać w domu. Dzięki temu ich tornistry byłyby lżejsze. Po zakończeniu roku szkolnego podręczniki pozostałyby w szkołach i służyły kolejnym rocznikom.

Pilotażowy program miał ruszyć we wrześniu tego roku. Na początek książki dostałyby dzieci z klas pierwszych w pięciu lub sześciu podstawówkach na obrzeżach Szczecina. Docelowo, drugie komplety podręczników trafiłyby do wszystkich szczecińskich szkół.

Program "Podręcznik dla Malucha" okrzyknięto sukcesem klubu radnych PO i szczecińskiej oświaty zanim trafił pod głosowanie radnych. Publicznie został ogłoszony 30 stycznia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Radni PO chwalili się, że dzięki ich programowi, liczba dzieci z wadami postawy i krzywym kręgosłupem spadnie.

Pomysł spodobał się wszystkim. Elżbieta Masojć, zastępca prezydenta Szczecina odpowiedzialna za oświatę, obiecała znaleźć dodatkowe pieniądze. W budżecie na 2010 r. miała znaleźć się konkretna pozycja z kwotą na ten cel.

Problem jest poważny. Z badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wynika, że ponad 44 proc. uczniów w miastach nosi tornistry o wadze przekraczającej trzy kilogramy (dopuszczalna waga tornistra dla dzieci z klas I-III). Według ekspertów waga tornistra nie powinna przekraczać 10 proc. wagi masy ciała dziecka.

- Pierwszaki naprawdę mają co dźwigać. Prosimy rodziców, by sprawdzali, co ich dzieci noszą do szkoły. Często są to książki sprzed kilku dni. Dodatkowy ciężar to jedzenie i zabawki - mówi Władysława Użarowska, dyrektorka SP 63 przy ul. Grodzkiej. - W naszej szkole każda klasa nauczania początkowego ma własną salę. Każde dziecko ma swoją półeczkę, więc miałoby gdzie trzymać drugi komplet książek.

Aby program ruszył, potrzebna była decyzja rady miasta. W radzie była w tej sprawie wyjątkowa zgoda - nawet opozycja chciała poprzeć wniosek Platformy. Uchwała zobowiązująca prezydenta do wprowadzenia programu miała być głosowana podczas sesji 2 lutego. W ostatniej chwili, po informacji, że rząd odkłada reformę obniżającą wiek szkolny, została jednak zdjęta z porządku obrad.

- Byliśmy gotowi uchwałę przegłosować i dalej będziemy ten pomysł popierali - deklaruje radny Maciej Kopeć (PiS) z komisji edukacji. - Nie wiemy tylko, czy temat wróci. Mam nadzieję, że nie był to tylko promocyjny gest. Kręgosłupy dzieci są tak samo ważne z reformą, jak i bez niej.

Projekt uchwały od dwóch tygodni leży w biurze rady miasta. W tym czasie Sejm przyjął ustawę obniżająca wiek szkolny. Od września, do pierwszej klasy będą mogły pójść wszystkie 6-latki, których rodzice wyrażą taką chęć, jeśli w danej szkole będą odpowiednie warunki. Wiceprezydent Masojć zapowiedziała, że Szczecin przyjmie wszystkie dzieci.

Ale uchwały o podręcznikach nie ma w porządku obrad najbliższej sesji rady, która odbędzie się 22 lutego. Czy to znaczy, że szczecińskie pierwszaki dodatkowych kompletów podręczników nie dostaną?

- Program ruszy pilotażowo - zapewnia radna Urszula Pańka (PO), autorka programu. - Nie głosowaliśmy uchwały, bo nie było wiadomo, czy 6-latki pójdą do szkoły, czy nie. Uchwała w normalnym trybie trafi do komisji edukacji. Mamy chwilę oddechu, żeby ją dobrze przygotować. Chcemy przedyskutować szczegóły i skonsultować się z rodzicami i dyrektorami szkół. Program nie został odłożony.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net