Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Wycieczki patriotyczne: Rzym nie przeszedł

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 17.09.2007Mniej niż połowa wycieczek patriotycznych zachodniopomorskich uczniów otrzymała dofinansowanie z pieniędzy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patriotyczne treści uczniowie będą przyswajać podczas wyjazdów do Gniezna, Warszawy, Gdańska oraz Wilna

O dofinansowanie wycieczek z Ministerstwa Edukacji Narodowej (od 30 do 70 proc., a w wyjątkowych przypadkach 100 proc. kosztów wyjazdu) mogli ubiegać się uczniowie szóstych klas szkoły podstawowej, drugich klas gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Z całego województwa spłynęło 147 wniosków na łączną kwotę prawie 1,1 mln zł. Na program patriotycznych wyjazdów zachodniopomorskie kuratorium otrzymało 320 tys. zł, dlatego przy ocenie wniosków poprzeczkę ustawiono wysoko.

- Każdy projekt mógł maksymalnie otrzymać 30 pkt. Dofinansowanie przyznawaliśmy od punktów 15 - mówi Karolina Pietroczuk z zachodniopomorskiego kuratorium. - Większość wniosków odpadła, ponieważ nie spełniała wymogów formalnych. Brakowało pieczątek lub innych załączników. Pod względem merytorycznym większość wniosków była dobrze przygotowana.

Komisja wybrała 63 wycieczki, które zostaną dofinansowane. Najwięcej, siedem wycieczek wyjedzie ze Szczecina. Trzy zorganizują szkoły z powiatu myśliborskiego, po dwie z gryfińskiego, choszczeńskiego i Barlinka.

Dokąd pojadą uczniowie? Część wyjazdów będzie jednodniowych. Tematy wyjazdów w regionie to m.in. ,,Śladami misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim", ,,Pomorze w czasie i przestrzeni", ,,Żołnierz polski na frontach II wojny światowej" (w programie pomnik Zaślubin z Morzem, Muzeum Oręża Polskiego i cmentarz wojskowy w Kołobrzegu oraz muzeum ziemi wałeckiej). Na trzy dni uczniowie wyjadą do Gdańska (,,Śladami historii Pomorza Gdańskiego", ,,Wenecja północy - wędrówka po XVI-wiecznym Gdańsku"), Wielkopolski (,,Początki państwa Piastów"), Warszawy (,,Pamięci powstańca Warszawskiego") oraz Krakowa. Tylko jedna szkoła otrzymała pieniądze na wyjazd zagraniczny. Uczniowie V LO w Szczecinie już dzisiaj odjadą do Wilna (,,Wilno - miasto Rzeczpospolitej Obojga Narodów"). Otrzymali 40 proc. zwrotu kosztów.

- Program musiał się spodobać. Jest bardzo bogaty - mówi Lilianna Stochmal, wychowawczyni klasy IId. - Zwiedzimy Uniwersytet Wileński, muzeum Mickiewicza, Ostrą Bramę. W szkole polskiej przedstawimy ,,Dziady" i będziemy jeździć na lodowisku.

Pieniędzy nie dostanie Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu, którego uczniowie mieli pojechać na wycieczkę do Włoch (,,Rzym - Watykan - Monte Cassino - miejsca upamiętniające wybitnych Polaków").

- Wycieczka miała trwać sześć dni, w tym cztery na miejscu. Kuratorium zgodziło się tylko na trzy dni we Włoszech - mówi Iwona Świerszcz, organizatorka wyjazdu. - Najprawdopodobniej nigdzie nie pojedziemy. Z dofinansowaniem każdy z uczniów miał zapłacić tylko 300 zł.

Większość szkół otrzymała około 50 proc. dofinansowania. Kilka otrzyma zwrot wszystkich kosztów.

- Szkoły, które otrzymały sto procent kosztów, miały potwierdzenia z opieki społecznej o trudnej sytuacji materialnej uczniów - mówi Pietroczuk.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net