Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Przysposobienie obronne mniej obronne

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 25.02.2009Lekcje przysposobienia obronnego zastąpi od września edukacja dla bezpieczeństwa. Młodzież będzie uczyć się głównie pierwszej pomocy i unikania współczesnych zagrożeń

Przysposobienie obronne mniej obronne
Nowy przedmiot pojawi się już w gimnazjum (do tej pory lekcje przysposobienia obronnego odbywały się tylko w szkołach ponadgimnazjalnych). Edukacja dla bezpieczeństwa - bo tak ma się nazywać przedmiot - ma być dostosowana do wymogów współczesności i Unii Europejskiej.

Nowa podstawa programowa została zaprezentowana zachodniopomorskim nauczycielom wczoraj. Na konferencję, która odbyła się w auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej, przyjechali nauczyciele PO z całego województwa. Kierunki zmian przedstawił wicekurator Krzysztof Rembowski, dawniej nauczyciel PO.

Na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie dowiedzą się, jak postępować w przypadku pożaru, powodzi, ataku terrorystycznego czy wypadku drogowego. Nauczą się udzielać pierwszej pomocy, co robić w przypadku poparzenia, wyziębienia, porażenia prądem czy zatrucia pokarmowego. Nowością będą zajęcia na temat przemocy seksualnej, profilaktyki AIDS i narkomanii.

- Część treści powtarza się, ale część jest nowa. Większy nacisk będzie położony na tematy związane z pokojem, a nie z wojną - mówił Rembowski.

Pozostaną jednak programowe elementy związane z obronnością, wiedzą o polskich siłach zbrojnych i sojuszach wojskowych. Nastolatki poznają także Konstytucję RP oraz kodeksy: karny i cywilny. Nie będzie za to zajęć na strzelnicy, wycieczek na poligon, teorii lotu pocisku czy marszu według azymutu.

- I bardzo dobrze - mówił Arkadiusz Olesiejuk, nauczyciel w LO w Sławnie. - Młodzież nie interesuje się rodzajami skażeń. Już teraz robię im zajęcia na temat zdrowego odżywiania. Jak trzeba, puszczam film o fast foodach i szkodliwości chipsów. Jak rozmawiamy o promieniowaniu, to nie o bombie atomowej, tylko o solarium.

- Ale potrzebujemy więcej pomocy dydaktycznych. Nie trenujemy zakładania masek gazowych, bo ich nie mamy lub są stare - zauważył Andrzej Krawczyński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Karlinie.

Z ankiet przeprowadzonych w naszym województwie wynika, że 60 proc. gimnazjów i 36 proc. liceów nie ma fantomów do nauki pierwszej pomocy. Doposażenie szkół to zadanie dla samorządów. Kuratorium zajmie się za to organizacją obozów przysposobienia obronnego. Wicekurator Rembowski zapowiada, że pierwsze takie obozy dla młodzieży, połączone ze spływami kajakowymi lub nauką żeglowania, mogłyby odbyć się już w przyszłym roku.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net