Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Naukowcy z US: taka dotacja to dyskryminacja

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 24.03.2009Uniwersytet Szczeciński dostaje z państwowej kasy tyle samo, co dwa razy mniejsze uczelnie w Rzeszowie, Zielonej Górze czy Lublinie. - Jeśli taka metoda podziału pieniędzy zostanie utrzymana, nasza uczelnia skazana jest na marginalizację - alarmują szczecińscy naukowcy. Proszą o pomoc prezydenta miasta i marszałka województwa

Naukowcy z US: taka dotacja to dyskryminacja
- Czujemy się dyskryminowani. Różnice między uczelniami są przerażające - mówi prof. Józef Perenc, prorektor ds. finansów i rozwoju US. - Nawet mniejsze uczelnie dostają więcej pieniędzy niż my.

Prof. Perenc, który jest szefem komisji finansowej przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, skupiającej 18 uniwersytetów, przeanalizował dotacje z budżetu państwa za lata 2003-2007 (to pieniądze m.in. na wynagrodzenia, granty, stypendia, publikacje). Okazało się, że Uniwersytet Szczeciński znajduje się w krajowym ogonie. W 2007 r. (bilans za rok 2008 nie jest jeszcze gotowy) US, który kształci ok. 32 tys. studentów, dostał 97 mln zł. To niewiele więcej niż uczelnie znacznie mniejsze: Uniwersytet Zielonogórski (otrzymał 90 mln zł, a kształci 17 tys. studentów), Katolicki Uniwersytet Lubelski (93 mln zł, 19 tys. studentów) i Uniwersytet Rzeszowski (82 mln zł, 23 tys. studentów). Podobnej co US wielkości Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (35 tys. studentów) dostał 200 mln zł. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski , który ma 42 tys. słuchaczy - 187 mln zł.

Jeszcze większe dysproporcje widać w nakładach na remonty i inwestycje. W latach 2006-2007 do podziału między 18 uniwersytetów było ponad 900 mln zł. Na konto US trafiło jedynie 22 mln zł. Zielonogórska uczelnia dostała dwa, a Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, trzy razy więcej. Liderem jest Uniwersytet Jagielloński - dostał 200 mln zł. Zdaniem prof. Perenca, sytuacja finansowa na US z roku na rok jest coraz gorsza.

- Aż sześć z 10 wydziałów jest deficytowych. Brakuje pieniędzy na kształcenie studentów studiów stacjonarnych, nie mówiąc o finansowaniu badań doktorantów, doposażeniu laboratoriów, wydawaniu publikacji naukowych i remontach. "Dziurę" budżetową łatamy z przychodów ze studiów niestacjonarnych, podyplomowych i MBA - mówi Perenc.

Przy podziale środków dla poszczególnych uczelni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bierze pod uwagę liczbę studentów i pracowników naukowych, uprawnienia do nadawania doktoratów i habilitacji, liczbę realizowanych programów badawczych, wymianę międzynarodową studentów, liczbę cytowań oraz profesorów zagranicznych wykładających na uczelni.

- Algorytm promuje największe i najsilniejsze ośrodki. Młodsze uniwersytety "na dorobku" dostają mniej i nie mogą się rozwijać. Koło się zamyka. Przy takim podziale pieniędzy jesteśmy skazani na marginalizację - uważa Perenc.

- W żadnym wypadku nie można mówić o dyskryminacji którejkolwiek uczelni - uważa Bartosz Loba, rzecznik MNiSW. - Z pewnością rozwój kadry i akademickiej oraz poszerzenie oferty dydaktycznej dla studentów uatrakcyjni studiowanie na Uniwersytecie Szczecińskim i przyciągnie większą liczbę chętnych.

Prof. Perenc zapowiada walkę o zmianę algorytmu w ministerstwie. 27 marca, podczas spotkania Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich z minister Barbarą Kudrycką, przekaże swoją analizę i zaapeluje o stworzenie nowego sposobu dzielenia dotacji.

- Nie może być tak, że mniejsze uczelnie nie mogą nawet stanąć w kolejce do pieniędzy. Nie chcemy tyle samo co najlepsze ośrodki, ale oczekujemy minimum, które pozwoli normalnie funkcjonować. Dotacja z budżetu powinna być na poziomie 140-150 mln zł.

Władze US liczą także na pomoc prezydenta miasta i marszałka województwa zachodniopomorskiego, bo w 2009 z powodu oszczędności w resorcie, budżet uniwersytetu może być jeszcze mniejszy.Dotacja budżetowa uniwersytetów w 2007 r. w mln zł

Uniwersytet Jagielloński 350, Uniwersytet Warszawski 323, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 253, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 200, Uniwersytet Łódzki 191, Uniwersytet Wrocławski 189, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 187, Uniwersytet Śląski w Katowicach 187, Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie 156, Uniwersytet Gdański 145, Uniwersytet Szczeciński 97, Katolicki Uniwersytet Lubelski 93, Uniwersytet Zielonogórski 90, Uniwersytet Rzeszowski 82, Uniwersytet Opolski 66, Uniwersytet w Białymstoku 59, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 57, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy 55.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net