Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Szczecin będzie walczyć o kulturę z Willi Lenza

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 24.03.2009Nową instytucję - Szczecin 2016 - powołali na wczorajszej sesji radni. Ma dać Szczecinowi choć cień nadziei na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury za siedem lat.

Nowa placówka formalnie rozpocznie działalność od kwietnia. Ma odrębną osobowość prawną i jest wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonych przez miasto Szczecin. Jej podstawowym zadaniem ma być stworzenie konkretnego planu starań Szczecina o tytuł ESK 2016.

- Po trzech miesiącach rozmów i sporów w środowisku kulturalnym udało nam się wyłonić kształt starań o stolicę kultury - stwierdził na sesji wiceprezydent Szczecina Tomasz Jarmoliński.

Radni przyjęli statut nowej placówki. Siedzibą Szczecina 2016 będzie zabytkowa Willa Lentza przy al. Wojska Polskiego. Dodatkowo, do dyspozycji instytucji będzie pawilon nr 3 (w obu budynkach do zeszłego roku mieścił się Pałac Młodzieży). Jednocześnie radni zgodzili się na likwidację filii Domu Kultury Klub XIII Muz pod nazwą Bałtycki Port Kultury, którą formalnie była Willa Lenza.

- Statut Szczecina 2016 jest na razie bardzo ogólny [jest w nim mowa np. o "monitoringu stanu kultury Szczecina i regionu" i "organizowaniu wydarzeń artystycznych" - przyp. red.]. Program działania i regulamin nowej placówki będzie powstawał z czasem - mówił wiceprezydent Jarmoliński.

Instytucja kultury Szczecin 2016 będzie finansowana z kasy miasta. Jej dyrektorem, w randze pełnomocnika prezydenta Szczecina, został Marek Sztark. Docelowo w nowej instytucji będzie pracować ok. 10 osób.

Marek Sztark był wcześniej m.in. aktorem Teatru Kana, prezesem Towarzystwa Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego Szczecin-Expo, dyrektorem Opery na Zamku. Zorganizował wiele imprez: Festiwal Bliźniąt, targi Anticon. Uchodzi za dobrego organizatora - to on zajmował się np. przygotowaniem wykonania Requiem Krzysztofa Pendereckiego w hołdzie dla ofiar Grudnia '70 w hali K1 Stoczni Szczecińskiej Nowa.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net