Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Mniej dla nauczycieli, ale na podwyżki będzie?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 24.03.2009O 5,6 mln zł radni pomniejszyli rezerwę celową przeznaczoną na podwyżki dla nauczycieli. Wiceprezydent nie wyobraża sobie, by nauczyciele nie dostali obiecanych podwyżek. Skąd weźmie pieniądze?

Mniej dla nauczycieli, ale na podwyżki będzie?
- Jeżeli okaże się, że ministerstwo policzyło samorządom źle subwencję oświatową, to możliwa będzie korekta w grudniu - mówiła wiceprezydent Elżbieta Masojć.

Gdzie będą cięcia, jeżeli subwencja nie zostanie zwiększona? Wiceprezydent nie chciała odpowiedzieć.

Radni pytają: skąd taka kwota?

Problem wziął się z różnego wyliczenia dotacji z kasy państwa na utrzymanie szkół. Szczecin wyliczył, że powinien otrzymać 294,5 mln zł. W lutym okazało się, że kwota wyniesie jedynie 289 mln zł. W związku ze zmniejszeniem ministerialnej dotacji, radni musieli skorygować budżet. Uchwała zawierająca zmiany pod obrady radnych trafiła wczoraj.

- Nie mieliśmy nawet możliwości zadania pytania na temat zmian w budżecie, bo komisja edukacji w tej sprawie odbyła się pięć minut przed sesją - mówiła radna PiS Stefania Biernat.

- Mówimy o dziurze budżetowej na poziomie 5 mln zł. Skąd wzięła się tak duża kwota? - pytał radny PiS Maciej Kopeć. - Nie da się tego wytłumaczyć spadającą liczbą dzieci. Nigdy te różnice w subwencji nie były tak duże.

Wiceprezydent Elżbieta Masojć broniła się tłumacząc, że podobny problem ma wiele polskich samorządów. Mniejsze subwencje z ministerstwa dostały m.in.: Łódź (o 26 mln zł), Lublin (o 16 mln zł), Bytom (o 13 mln zł), Tarnów (o 13 mln zł), Gdynia (o 11 mln zł), Częstochowa (o 11 mln zł) i Zamość (o 9 mln zł). Więcej niż szacowały dostały za to Wrocław (10 mln zł więcej) i Warszawa (25 mln zł więcej).

Wiceprezydent Masojć: To ministerstwo się myli

- Różnica dla Szczecina jest znaczna i nieoczekiwana. Nie znajdujemy na nią liczbowego wyjaśnienia. Okazało się, że wszystkie samorządy nie potrafiły dokładnie oszacować dotacji - odpowiadała na pytania wiceprezydent Masojć.

Wiceprezydent tłumaczyła, że subwencja liczona jest według skomplikowanego algorytmu, na który składają się m.in.: liczba uczniów oraz tzw. wagi (więcej pieniędzy idzie za uczniem np. szkół specjalnych), liczba nauczycieli i ich stopień awansu zawodowego. Do wyliczenia subwencji przyjmowane są dane z 2007 i 2008 r.

- A w tym roku mamy 1693 uczniów mniej niż w roku ubiegłym. Błąd leży w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pomyłki moich pracowników na pewno nie było - tłumaczyła Masojć.

- Nie zmienia to faktu, że problem braku pieniędzy pozostaje - mówił radny PO Paweł Bartnik. - Skoro metodologia naliczania subwencji jest zła, to trzeba ją zmienić. Nie możemy żyć w przeświadczeniu, że mamy więcej pieniędzy, a później okazuje się, że mamy mniej.

Prawo i Sprawiedliwość: To niech ministerstwo odda


Radnym PiS wyjaśnienia wiceprezydent nie wystarczyły.

- Mam wrażenie, że nad problemem dziury w budżecie niektórzy radni przechodzą do porządku dziennego. Proszę zatem, by pani wiceprezydent wysłała wezwanie do zapłaty do Ministerstwa Edukacji Narodowej na brakujące 5,6 mln zł - mówił radny PiS Tomasz Hinc.

- Takie zapytanie dotyczące sposobu naliczenia tegorocznej subwencji złoży w naszym imieniu zachodniopomorski kurator oświaty na spotkaniu w ministerstwie 25 marca - mówiła Masojć. - Na więcej pytań będę mogła odpowiedzieć dopiero, gdy dostaniemy tzw. metryczkę, w której znajdzie się jednostkowe rozliczenie każdego ucznia.

W tym roku MEN zaplanowało dwie 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli - pierwszą od stycznia i drugą od września.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net