Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Inkubator Przedsiębiorczości US wśród najlepszych

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 20.05.2009- Jest tanio i mamy pomoc. W innych warunkach nasze firmy nie przetrwałyby na rynku - mówią studenci, którzy założyli własne biznesy.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działający przy Uniwersytecie Szczecińskim zajął trzecie miejsce w rankingu Ministerstwa Gospodarki. Ranking został przeprowadzony pod koniec 2008 r. Przy ocenie 21 inkubatorów działających przy uczelniach wyższych, pod uwagę były brane m.in.: liczba szkoleń oferowanych przedsiębiorcom, cena najmu metra kwadratowego powierzchni biura w inkubatorze, warunki dostępu do internetu oraz liczba inkubowanych przedsiębiorstw. Szczeciński inkubator pokonał takie uczelnie jak Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński czy Politechnika Wrocławska.

- Naszym zadaniem jest pomoc młodym ludziom w realizacji ich pomysłów na biznes. Inkubator to taki parasol ochronny, pod którym mogą wzrastać młode firmy. A jak już się rozwiną, wtedy muszą zmierzyć się w realiach rynkowych - mówi Paulina Kuczyńska z AIP.

Na jakie preferencyjne warunki mogą liczyć studenci, którzy założą biznes w inkubatorze? Przede wszystkim mają możliwość wynajęcia biura za niewielkie pieniądze. Za metr kwadratowy płacą 14 zł. W tej cenie jest wliczony dostęp do całego zaplecza technicznego (internet, faks, ksero, skaner, rzutnik multimedialny, komputer, drukarka). Mogą korzystać także z sali konferencyjnej. Pracownicy inkubatora organizują dla nich szkolenia, służą radą i pomagają w promocji firm (na swojej stronie internetowej i podczas targów). Składki ZUS młodzi przedsiębiorcy muszą opłacać sobie sami.

- Nie potrzebujemy sekretariatu, bo wszystko załatwiamy w sekretariacie inkubatora. To ważne dla firmy, która stawia pierwsze kroki - mówi Diana Masternak z firmy Eldimar, która sprzedaje usługi sieci Play. - Działamy od roku, mamy coraz więcej klientów.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości US powstał w 2005 r. Budynek znajduje się przy ul. Żubrów, niedaleko parku Żeromskiego. Przez trzy lata zarejestrowało się w nim około 30 studenckich firm. Obecnie działa ich 20, m.in. agencja reklamowa Impression, agencja internetowa Open IQ, portal Wszczecinie.pl, szkoła języków obcych Vocat, czy Vistard zajmujący się grafiką komputerową. Jedną z pierwszych firm w inkubatorze założył Przemysław Galor. Od trzech lat zajmuje się projektami europejskimi, prowadzi portal Egos.pl i sprzedaje odbojnice nabrzeżne.

- Zaczynałem mając 2 tys. zł, które zostały mi z kredytu studenckiego. Normalnie nie wynająłbym za takie pieniądze biura w centrum. A tu płaciłem 256 zł - opowiada Przemek, który w 2005 r. ukończył prawo i socjologię. - Stały czynsz i stabilne warunki pracy są bardzo ważne. Mogłem skupić się na szukaniu klientów. Teraz zlecenia czekają w kolejce. Niestety okres inkubacji mojej firmy kończy się [może trwać trzy lata - red.] i będę musiał poszukać nowej siedziby. Może znajdzie się dla mnie miejsce w Szczecińskim Parku Naukowo-Technologicznym.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net