Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Pobożniak przed międzynarodową maturą

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 20.05.2009Od przyszłego roku udział w programie, a od 2012 r. międzynarodowa matura? - Na razie jesteśmy kandydatem. Wysłaliśmy dokumenty aplikacyjne do centrali IBO w Genewie - mówi Jolanta Jastrzębska, dyrektorka popularnego "Pobożniaka"

Pobożniak przed międzynarodową maturą
Decyzja powinna zapaść jeszcze w maju. Jeżeli IBO (International Baccalaureate Organization), które jest odpowiedzialne za organizację międzynarodowej matury, zaakceptuje wniosek, Szczecin dołączy do elitarnego grona dziewięciu miast w Polsce, w których można ją zdawać w szkołach publicznych.

Obecnie matura IB organizowana jest w 12 liceach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Kielcach, Gdyni, Gdańsku i Bydgoszczy. W programie uczestniczy także 16 szkół prywatnych, wśród nich Szczecin International School przy ul. Mickiewicza (ale czesne za miesiąc wynosi 2,3 tys. zł).

Dlaczego warto starać się o maturę międzynarodową? Dyplom IB otwiera drogę na większość uczelni na świecie bez egzaminów wstępnych.

Ewentualna zgoda na uczestnictwo w programie II LO nie oznacza, że międzynarodowa matura odbędzie się tam już za rok. Matura IB to nie tylko egzamin. Żeby do niego przystąpić, trzeba najpierw dwa lata uczyć się według specjalnych programów. Przez pierwszy rok nauki w liceum uczniowie realizują zwykły program. Dwa następne lata to nauka pod okiem przeszkolonych nauczycieli w języku angielskim. Na koniec każdy uczeń zdaje sześć przedmiotów: język ojczysty, język obcy, przedmiot z grupy nauk społecznych, eksperymentalnych, matematycznych oraz dodatkowy. Warunkiem przystąpienia do matury jest zaliczenie zajęć z "teorii wiedzy" (theory of knowledge), w trakcie których uczeń nabywa umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, oraz udział w programie działalności pozaszkolnej CAS (Creativity Action Service) - wolontariaty, akcje społeczne.

Dlaczego publiczne licea w Szczecinie do tej pory nie uczestniczyły w programie? - To będzie finał prowadzonej przez nas strategii językowej w szkołach publicznych. Dzisiaj dzieci mają możliwość nauki języków obcych od przedszkola przez szkołę podstawową, gimnazjum, aż do szkoły ponadgimnazjalnej - odpowiada Lidia Rogaś, dyrektorka wydziału oświaty Urzędu Miasta.

Organizacja międzynarodowej matury wiąże się z dużymi kosztami. Aby móc ją organizować, konieczna jest akredytacja IBO. Nauczyciele muszą zostać przeszkoleni i znać perfekcyjnie angielski. Szkoła musi odpowiednio wyposażyć laboratoria i biblioteki.

- Samo przygotowanie szkoły kosztowało 30 tys. euro. Do tego dochodzą bieżące wydatki na książki i egzaminy. Kształcenie jednego ucznia w programie międzynarodowej matury kosztuje nas 4,8 tys. zł miesięcznie - mówi Maria Sawka, dyrektorka Szczecin International School.

- Największym problemem jest odpowiednie przygotowanie nauczycieli. Nam zajęło to kilka lat - mówi Małgorzata Kozielewicz, wicedyrektorka IX LO w Bydgoszczy, w którym pierwsza matura IB odbyła się w 2008 r. - Każdy z nauczycieli uzyskał certyfikat IB. Szkolenia odbywały się w wakacje. Każdy z nich musi także biegle władać angielskim.

Dyrektor Rogaś zapewnia, że pieniądze na wyposażenie "Pobożniaka" się znajdą. - Jeżeli wszystko pójdzie z planem, program ruszy w przyszłym roku - zapowiada Rogaś.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net