Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Gimnazjaliści chcą do liceów i techników

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 10.06.2009Ponad trzech uczniów walczy o jedno miejsce w "Pobożniaku", tyle samo chce się uczyć w klasie budownictwa w Technikum Zawodowym nr 1. Do elitarnej "trzynastki" jeszcze w piątek rano oficjalnie nie było chętnych

Gimnazjaliści chcą do liceów i techników
Podania do wybranych szkół ponadgimnazjalnych uczniowie mogli składać do piątku. Każdy miał prawo wskazać trzy szkoły i dowolną liczbę klas w ich obrębie. W poniedziałek ich wnioski trafiły do systemu komputerowego. Zainteresowanie poszczególnymi szkołami można śledzić na stronie www.nabor.pcss.pl/szczecin.

Trzy razy więcej chętnych niż miejsc zgłosiło się do klasy humanistyczno-dziennikarskiej i biologiczno-chemiczno-fizycznej w II LO przy ul. Henryka Pobożnego, klasy budownictwa w Technikum Zawodowym nr 1 przy ul. Unisławy oraz klasy psychologicznej w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi przy al. Wojska Polskiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się także klasa kucharska w Technikum Gastronomicznym przy ul. Sowińskiego oraz klasa medyczna w V LO przy ul. Ofiar Oświęcimia (ponad dwie osoby na miejsce).

Najlepsze w Polsce LO nr 13 nie jest oblegane. Chętnych jest mniej więcej tylu, ile miejsc. A jeszcze w piątek rano na stronie naboru figurowało jedno zgłoszenie do szkoły. Po południu klasy się zapełniły.

- Wnioski można było wprowadzać do systemu do poniedziałku do godz. 14. Najprawdopodobniej z powodu matur zabrakło czasu - tłumaczy Jolanta Białowąs z wydziału oświaty szczecińskiego magistratu.

To jednak nie są ostateczne listy kandydatów do poszczególnych szkół. W środę absolwenci gimnazjów poznają wyniki z egzaminu, który zdawali na koniec szkoły. Od tego, jak im poszło, zależy, czy mają szansę dostać się do wybranego liceum czy technikum. Punkty z tego egzaminu (maksymalnie 100) to połowa wszystkich, które można zdobyć w czasie rekrutacji. Dodatkowe 80 pkt przyznawanych jest za oceny na świadectwie z języka polskiego i trzech wybranych przedmiotów. Uczniowie, którzy mieli szczególne osiągnięcia - mogą dostać jeszcze 20 pkt ekstra. Maksymalnie można zdobyć 200 pkt.

Dlatego do 17 czerwca absolwenci gimnazjów będą mogli jeszcze zmienić preferowane szkoły.

- To ostatnia szansa, by jeszcze raz ocenić swoje szanse - mówi Białowąs. - Bez względu na to, czy zmiana będzie dotyczyć klasy, jednej szkoły lub trzech, kandydat musi od nowa zarejestrować się w systemie, wycofać stary wniosek, wydrukować nowy i zanieść go do szkoły pierwszego wyboru.

Na uczniów czeka 2730 miejsc w liceach, 1596 w technikach i 616 w szkołach zawodowych. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 26 czerwca.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net