Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nasi gimnazjaliści wśród najgorszych

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 14.06.2009Najgorsi w okręgu, w kraju na trzecim miejscu od końca. Słaba pociecha - są najlepsi z hiszpańskiego. W środę poznaliśmy wyniki egzaminu na koniec gimnazjum

Nasi gimnazjaliści wśród najgorszych
W kwietniu ponad 20 tys. 16-latków kończących zachodniopomorskie gimnazja rozwiązywało test humanistyczny, a następnego dnia matematyczno-przyrodniczy.

Średni wynik z obu części w naszym województwie to 56,22 pkt na 100 możliwych. W kraju - 57,7. Nasi gimnazjaliści znaleźli się w krajowym ogonie. Gorzej test napisali tylko uczniowie w Warmińsko-Mazurskiem (55,24 pkt) i Kujawsko-Pomorskiem (56,14 pkt). Najlepiej wypadło województwo mazowieckie (60,34 pkt). Zachodniopomorscy uczniowie egzamin napisali najgorzej w naszym okręgu, obejmującym także województwa wielkopolskie (56,70 pkt) i lubuskie (56,43 pkt).

Kwietniowy egzamin był identyczny w całym kraju. W części humanistycznej gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na kilkanaście pytań, napisać wypracowanie o podróżach i podanie do dyrektora szkoły. Test matematyczno-przyrodniczy sprawdzał wiedzę z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. Tradycyjnie, naszym gimnazjalistom lepiej poszła część humanistyczna (31,17 pkt). Z testu matematyczno-przyrodniczego uzyskali średnio 25,05 pkt.

Szczecin, ze średnim wynikiem 60,66 pkt, wypadł najgorzej wśród dużych miast w naszym okręgu. Lepszy wynik uzyskali uczniowie w Poznaniu, Koszalinie i Zielonej Górze. Najsłabiej egzamin napisali uczniowie na wsi.

Są chlubne wyjątki. Grupa szczecińskich szkół osiągnęła bardzo dobre wyniki. Trzecioklasiści z Gimnazjum nr 16 przy XIII LO zdobyli średnio aż 44,37 pkt z części humanistycznej i 44,75 z matematyczno-przyrodniczej, a z Gimnazjum nr 46 przy V LO odpowiednio 42,03 i 44,57 pkt.

W tym roku gimnazjaliści po raz pierwszy rozwiązywali również test językowy. Ponad 60 proc. uczniów w naszym województwie wybrało język angielski. Test z niemieckiego pisało 38 proc. uczniów, francuski - 0,6, rosyjski - 0,54, a hiszpański - 0,15. Z językami nasi gimnazjaliści poradzili sobie bardzo dobrze. Z angielskiego uzyskali jeden z wyższych wyników w kraju - 30,83 pkt. Średni wynik w kraju to 30,63 pkt. Uczniowie Gimnazjum nr 42 przy IX LO zdobyli aż 48,64 pkt. Najlepiej w kraju nasi uczniowie napisali test z hiszpańskiego. Średnio uzyskali 42,56 pkt.

Od wyniku egzaminu gimnazjalnego zależą szanse na dobrą szkołę średnią. Za oba testy można było dostać połowę z 200 pkt możliwych w całej rekrutacji (test językowy nie jest jeszcze punktowany). Drugą połowę uczeń może zdobyć za oceny na świadectwie oraz osiągnięcia w konkursach. Każdy gimnazjalista już zna swój wynik, a zaświadczenia z liczbą zdobytych punktów uczniowie dostaną na koniec roku szkolnego wraz ze świadectwami. Do 17 czerwca każdy może jeszcze zmienić tzw. preferencje, czyli listę szkół, do których złożyli dokumenty. Jeżeli uznają, że uzyskany przez nich wynik egzaminu jest za słaby do szkoły, która jest oblegana, mogą wybrać cieszącą się mniejszym zainteresowaniem.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net