Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Kto już w wymarzonym liceum, kto miał pecha

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 30.06.2009Listy przyjętych zawisły w piątek o godz. 15. Na wyniki naboru czekało prawie 5 tys. kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych.

Kto już w wymarzonym liceum, kto miał pecha
Choć każdy mógł sprawdzić, czy dostał się do wymarzonej szkoły przez internet (na stronie naboru), część z nich wybrała się do szkół, by zobaczyć wyniki "na papierze".

Czekali na nie półtora miesiąca (nabór trwał od 11 maja). Już pół godziny przed wywieszeniem list przed "pobożniakiem" (LO II) stał tłum kandydatów. Szkoła była zamknięta.

- Miesiąc stresu. Przyjechał ze mną tata, bo obawiał się mojej reakcji - mówiła Natalia Sokołowska, która złożyła papiery do klas: biologiczno-chemiczno-fizycznej i dziennikarskiej. - Zaraz się wszyscy rzucą, jak na mięso w PRL-u.

I rzeczywiście. Po otwarciu drzwi tłum uczniów wpadł na korytarz. Były piski, krzyki. - Jestem! Żyję! To największy sukces w życiu - mówiła, pisząc jednocześnie SMS-a do mamy Justyna Kuczkowska, absolwentka Gimnazjum nr 18.

Do której szkoły dostali się kandydaci, zależało od liczby punktów uzbieranych podczas rekrutacji (maksymalnie można było zdobyć 200 - 80 za świadectwo, 100 z egzaminu gimnazjalnego i 20 za szczególne osiągnięcia). Im więcej punktów, tym lepsza szkoła. Najwyższe progi były w LO XIII przy ul. Unisławy: trzeba było mieć 200 pkt, by znaleźć się w klasie olimpijskiej i matematyczno-menedżerskiej, 188 do klasy matematyczno-informatycznej i 169 do klasy biologiczno-chemicznej. LO IX przy pl. Mariackim przyjmowało od 145, LO II - od 144, LO V - od 142, a LO I - od 127 pkt.

- Niestety, trochę mi zabrakło. Ale tragedii nie ma. Najważniejsze, że dostałem się do klasy medycznej - mówił Kamil Zdebski, który zamiast do "pobożniaka" dostał się do LO IV.

W tym roku najbardziej oblegane były klasy o profilach humanistycznych: prawie 3,5 kandydatów walczyło o jedno miejsce w klasie psychologicznej w LO z oddziałami integracyjnymi oraz humanistyczno-dziennikarskiej w LO II. Dużym zainteresowaniem cieszyła się klasa medyczna w LO V (ponad 2,5 osoby na miejsce) oraz budownictwa w Technikum Zawodowym nr 1 (prawie 3,5 osoby na jedno miejsce).

Do 30 czerwca uczniowie muszą dostarczyć do szkół oryginały dokumentów. Nabór dodatkowy potrwa od 1 do 3 lipca. Ostateczne listy przyjętych będą wywieszone 6 lipca.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net