Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Matura na pięć, choć co piąty uczeń nie zdał

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 01.07.2009Zachodniopomorscy maturzyści bardzo dobrze napisali egzamin dojrzałości. Świetnie wypadła matematyka i fizyka. Słabiej język polski

Matura na pięć, choć co piąty uczeń nie zdał
Maturę zdało 79,4 proc. uczniów. Choć to mniej niż średnia krajowa (w tym roku wyniosła 81 proc.), zachodniopomorscy maturzyści wypadli najlepiej w naszym okręgu egzaminacyjnym obejmującym także województwa: wielkopolskie (78,7 proc.) i lubuskie (77,3 proc.).

W naszym województwie egzamin z polskiego zdało 94,6 proc. uczniów, z angielskiego - 89 proc., a z niemieckiego - 92,94 proc. Z przedmiotów dodatkowych najsłabiej wypadły informatyka (66,7 proc.), biologia (88,1 proc.) i matematyka (89 proc.).

Zdawalność to jednak tylko jeden ze wskaźników, który mówi o wynikach. Zdaniem Zofii Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu - wskaźnik najmniej ważny.

- To, że w szkole matury nie zdały dwie osoby, nie oznacza, że cała szkoła źle pracuje - tłumaczy Hryhorowicz. - Znacznie ważniejsze są średnie wyniki procentowe z poszczególnych przedmiotów. To one liczą się podczas rekrutacji na uczelnie wyższe. A w tym rankingu zachodniopomorscy maturzyści znaleźli się w krajowej czołówce. Oznacza to, że większość uczelni stoi przed nimi otworem.

Egzamin maturalny w naszym województwie pisało ponad 18 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych i ustnych trwała od 4 do 28 maja. W części obowiązkowej maturzyści zmagali się z językiem polskim, jednym językiem obcym i jednym z listy przedmiotów do wyboru. Aż 75 proc. uczniów wybrało na maturze język angielski. Niemal co czwarty uczeń zdawał egzamin z niemieckiego. Wśród przedmiotów dodatkowych najpopularniejsze były: geografia (38 proc.), wiedza o społeczeństwie (32 proc.), biologia (21 proc.) i matematyka (16 proc.). Aby zdać maturę w części pisemnej i ustnej, z każdego przedmiotu trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów.

Nasi maturzyści zdali powyżej średniej krajowej takie przedmioty, jak wiedza o społeczeństwie, historia, biologia, geografia czy języki obce. Świetny wynik uzyskali z matematyki. Średnia zachodniopomorska 54,1 proc. na poziomie podstawowym, 67,7 proc. na poziomie rozszerzonym, w kraju odpowiednio: 49 i 58,45 proc. Aż 20 punktów więcej od krajowej średniej zdobyli uczniowie, którzy pisali fizykę na poziomie rozszerzonym (Zachodniopomorskie: 81,9 proc., kraj: 61,14 proc.). Nieznacznie słabiej wypadły za to matury z chemii na poziomie podstawowym i języka polskiego na obu poziomach (Zachodniopomorskie: 51,7 i 62 proc., kraj: 52,21 i 65,08 proc.).

- Uczniowie są pragmatyczni. Podczas rekrutacji na większość kierunków studiów język polski nie jest brany pod uwagę - mówi Hryhorowicz. - Podsumowując, możemy powiedzieć, że Zachodniopomorskie odniosło sukces. W perspektywie kilku lat cały czas obserwowaliśmy tendencję rosnącą. To sukces uczniów, ich nauczycieli, dyrektorów i nadzoru.

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zgodziła się w tym roku przekazać do publicznej wiadomości wyników poszczególnych szkół.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net