Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Studia: kto dostanie tysiąc złotych co miesiąc

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 02.07.2009Ponad 400 studentów kierunków technicznych na US i ZUT będzie dostawać pieniądze tylko za to, że studiują. Stypendia to rządowy projekt, którego celem jest zwiększenie liczby inżynierów

Studia: kto dostanie tysiąc złotych co miesiąc
- Na kierunkach związanych z przemysłem i techniką podejmuje dziś studia ok. 15 proc. studentów. To zdecydowanie za mało. Na Zachodzie ten wskaźnik wynosi 40 proc., a i tak brakuje kadry z dyplomem inżyniera. Do roku 2015 Europa stworzy miejsca pracy dla ok. 1,5 mln inżynierów - mówi Stanisław Heropolitański, rzecznik ZUT. Szacuje się, że w Polsce za cztery lata będzie brakować 50 tys. inżynierów.

Studia zamawiane to pomysł Ministerstwa Nauki, który ma wyrównać deficyt na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych. Ministerstwo Nauki po konsultacjach z organizacjami pracodawców ustaliło listę kierunków zamawianych, a potem ogłosiło konkurs na ich organizację. W rezultacie 42 uczelnie dostaną na ten cel 370 mln zł ze środków unijnych. Program ma trwać do roku 2014. Spośród szczecińskich uczelni konkurs Ministerstwa Nauki wygrały Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

ZUT zdobył dwa granty na kwotę 11 mln zł, dzięki czemu ponad 300 najlepszych studentów może liczyć na tysiąc złotych stypendium, pod warunkiem że będą studiować takie kierunki, jak: automatyka i robotyka, informatyka, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn, mechatronika.

7,7 mln zł na realizację projektu "Kierunki matematyczne mogą być atrakcyjne" otrzymał Uniwersytet Szczeciński. Projekt uzyskał 108 punktów i na liście rankingowej znalazł się na drugim miejscu w Polsce (wśród 163 projektów). Na co zostaną wydane pieniądze? Oprócz stypendium, studenci mogą liczyć na zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki, będą uczestniczyć w warsztatach praktycznych z pracodawcami, będą wyjeżdżać do znanych ośrodków naukowych w kraju i za granicą.

- Najlepsi kandydaci, którzy dostaną się na jedną z sześciu specjalności: zastosowanie matematyki, analityka procesów gospodarczych, matematyka z informatyką, fizyka biomedyczna, fizyka i zastosowanie komputerów, fizyka i monitoring środowiska, otrzymają stypendium - mówi Andrzej Łuc, kierownik Działu Spraw Międzynarodowych US. - Ten tysiąc robi wrażenie. Szczególnie na osobach, które jeszcze się wahają, jakie studia podjąć. Z naszą ofertą będziemy chcieli dotrzeć także do osób z małych miejscowości, dla których studia w Szczecinie to duży wydatek. Stypendium na kierunkach zamawianych nie wyklucza pobierania dodatkowo stypendium naukowego czy socjalnego.

Na stypendia za kierunki zamawiane szansę ma co drugi student. Projekt ministerstwa zakłada, że pieniądze dostanie 50 proc. przyjętych kandydatów (decydujące będą wyniki matur).

Rekrutacja na oba uniwersytety już trwa. Szczegóły: www.zut.edu.pl i www.us.szc.pl.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net